كشتكار بوشهری: قطعه «ای دوست» را با هدف گسترش شروه های بوشهری خواندیم

رادیو صبا در برنامه« نواهنگ» با حسین كشتكار بوشهری درباره شروه های بوشهری گفتگو كرد.

1401/02/04
|
11:27

به گزارش روابط عمومی رادیو صبا، برنامه زنده «نواهنگ » برنامه موسیقی محوری است كه به پخش ترانه ها و موسیقی های درخواستی مخاطبان اختصاص دارد.

«نواهنگ» با پخش ترانه های درخواستی مناسب روزهای سوگواری و پرداختن به موسیقی در فضایی آرام و صمیمی با بخش های متنوع «تكمیل شعر، تقویم موسیقیایی و مهمان ویژه» همراه مخاطبان می شود.
این برنامه روز شنبه سوم اردیبهشت میزبان حسین كشتكار بوشهری از خوانندگان مذهبی و سنتی كشورمان شد و با وی درباره موسیقی گفتگو داشت.
حسین كشتكار بوشهری متولد نهم فرودین ماه 1350 بوشهراز سال 1364 كار موسیقی را با فرا گرفت ساز دمام آغاز كرد وبا دوستان خود گروهی تشكیل داد تا بعد از سه سال یعنی سال 1367 درگروهی حرفه ای تر موسیقی را ادامه داد و چندین بار در جشنوارهای مختلف شركت كرده و تجربیات خوبی را كسب نموده.
حسین كشتكار بوشهری در گفتگو با «نواهنگ» درباره ورود به عرصه موسیقی گفت: درخانواده ای مذهبی و هنرمند در جنوب متولد شدم، موسیقی در جنوب هم جز اصلی زندگی افراد است لحظه لحظه زندگی مردم جنوب با موسیقی عجین شده است.
وی افزود:از سن ده سالگی علاقه وافری به خوندن پیداكردم ازآنجا كه پدرم مداح بود و در زمان مداحی می كرد آموزش های اولیه را نزد ایشان آموختم و در ادامه را از محضر استادانی چون محمود جهان، حسین خرمایی، حاج قاسم آرامی وحاج مصطفی گراشی بهره بردم.
كشتكار بوشهری در این گفتگو به فیلم مستندو آموزشی كه از پژوهش های خود در حوزه موسیقی ساخته اشاره كرد و گفت: از دوران آموزش خودم و پژوهش هایی كه در این عرصه داشته ام فیلمی مستندی آماده كردم ام كه به زودی كامل می شود و علاقه‌مندان به این موسیقی می‌توانند از آن استفاده كنند.
خواننده قطعه معروف «ای دوست» در باره این آهنگ گفت: این اثر بر گرفته از شروه های بوشهری است كه به كمك زنده یاد بهنام صفوی خواننده خوب كشورمان ملودی گذاری شد، كه خداراشكر مورد استقبال مردم قرار گرفت.
وی در ادامه گفت: این كار با هدف انتشار شروه های بوشهری كه بسیار گستره هستند انجام شد.
آوازی كه با عنوان شروه بر زبان ها جاری می شود در واقع یكی از اشكال موسیقی استان های بوشهر و هرمزگان است، شروه آوازی است غمگینانه و سوزناك در مایه دشتی و زیر مجموعه دستگاه شور كه به صورت منفرد خوانده می شود. سازهای سنتی شروه را همراهی می كنند.
این شروه ها فقط در جنوب كشور شنیده میدند ولی با انتشار آهنگ ای دوست سراسر كشور با این شروه های بوشهری آشنا شدند.
«نواهنگ» به تهیه كنندگی سیامك احمدی پور با اجرای فریبا باقری در ایام سوگ ساعت 18 تقدیم مخاطبان می شود .

دسترسی سریع