سوسن مقصودلو: در نسل ما هر كس در جایگاه خود قرار گرفته بود

سوسن مقصودلو در گفتگوبا رادیو صبا راز ماندگاری آثار قدیمی را قرار گرفتن هنرمندان متخصص در جایگاه واقعی خود دانست

1401/01/21
|
06:56

به گزارش روابط عمومی رادیو صبا، «شین جیم» عنوان برنامه جدید رادیو صبا است، كه با شعار فصل طنازان به گفتگو با بازیگران حوزه ی طنزمی پردازد.
در این برنامه شاهین جمشدی مجری توانمند رادیو و تلویزیون با هنرمندان و طنازان گپ و گفت صمیمی دارد وبا پرسیدن سوالات جالب گفتگوی شنیدنی و جذابی را تقدیم مخاطبان می كند
این برنامه پنجشنبه 18 فرودین میزبان سوسن مقصودلو مدرس، گوینده و بازیگر پرسابقهٔ تئاتر، سینما و تلویزیون شد.
وی كار بازیگری را از سال 1355 با بازی در نمایشِ «داستانی نه تازه» با كارگردانی داریوش فرهنگ آغاز نمود. مقصودلو دانش‌آموختهٔ «كارشناسی نمایش» از دانشكده هنرهای زیباست. وی علاوه بر بازیگری در عرصه گویندگی نیز فعال و موفق بوده‌است كه از میان آثار مشهورش می‌توان به گویندگی در نوار قصه‌های شاپرك‌خانوم، ترب، ماه و پلنگ و شازده كوچولو اشاره كرد.
در این برنامه شاهین جمشیدی در فصل های مختلفی به گفتگوی صمیمی با هنرمندان می‌پردازد.
در فصل اول این گفتگو با عنوان«نسل من» سوسن مقصودلو از ویژگیهای هنرمندان هم نسل خود گفت و به راز ماندگاری آثار تولید شده در این نسل اشاره كرد و افزود: در نسل ما هركس در جایگاه خود با تخصص و تجربه قرار گرفته بود و همین باعث تولید آثار ماندگاری شد كه بسیاری از بینندگان و شنوندگان با آن خاطرات خوبی دارند در ادامه مقصودلودرباره ورودش به عرصه طنز بیان كرد، با مجموعه «طنزآوران جهان نمایش» كاری از شبكه دو سیما وارد حوزه طنز شدم، به نظر من طنز نوعی دیگر به زندگی نگاه كردن است كه این بسیار خوب است.
شاهین جمشیدی از این هنرمند پرسید «كدام وجه كاری خود را بیشتر دوست دارید و فكر می كنید در آن شناس تر هستید؟» و در پاسخ شنید، بازیگری را خیلی دوست دارم، ولی نویسندگی در جاهای مختلف زندگی به داد من رسیده است در بیكاری و تنهایی به داد من رسیده است .
به نظر من هر كس باید یك دلمشغولی برای روزهای تنهایی داشته باشد كه به آن پناه ببرد.
مقصودلو در فصل دوم این برنامه با عنوان «نسل شما و نسل من» درباره تفاوت نسل ها خطاب به شاهین جمشیدی گفت: نسل ما نسل آرمانگرایی بودند ونسبت به نسل شما انسانهای واقع‌بینی هستند، جسور و با استعداد و این به خاطرحضور فضای مجازی در زندگی آنها است.
نسل ما در كنار بزرگانی پله پله رشد می‌كردند و این یك رشد واقعی بود و به یك جایگاه ارزشمند و بزرگ می‌رسیدند. ولی امروزه گاهی یك نفر تنها در یك موقعیت بزرگ بدون راهنما قرار میگیرد و چون بدون پله به بالا رفته است ممكن است سقوط دردناك داشته باشد.
وی در ادامه بیان كرد: نسل ما شعاری داشت كه «وقتی یك چیز خراب میشود آنرا دور نیندازیم آن را تعمیر كنیم» و این تنها مربوط به وسایل نبود و برای رابطه ها نیز صدق می كرد نسل شما گاهی یك رابطه آسیب‌دیده را به راحتی از بین می‌برند و همدیگر را حذف می كنند و این به نظر من به این دلیل است كه صبر را نیاموخته اند، نسل ما گاهی برای اینكه خبری از مسافری دریافت كند ماه ها صبوری می كرد ولی نسل امروز می‌تواند به صورت مجازی همراه و همسفر مسافر خود باشد.
این برنامه در فصلی با عنوان «درام های تلفنی» با پخش نمایش صوتی به معرفی كتاب سوسن مقصودلو پرداخت.
مقصودلو در ادامه درباره دنیای مجازی و استفاده از آن گفت: دنیای مجازی محاسن و معایبی دارد كه باید از آن به صورت متعادل استفاده كرد در فضای مجازی وقتی شما به راحتی مخاطب خود را پیدا می كنی و هنر خود كه گاهی نویسندگی، خوانندگی، اجرا و... به راحتی به او ارائه می كنید این بسیار خوب است، چون دسترسی ها راحتر تر شده ولی گاهی همین دنیای مجازی باعث می شود از كنار مهمترین وقایع زندگی خود و دوستانمان بی توجه یا كم توجه عبور كنیم و این اتفاق جالبی نیست.
این نویسنده هنرمند ارتباط آدمها در دنیای مجازی را به حبابی تشبیه كرد كه هر لحظه در حال بزرگ شدن است و هر لحظه باید نگران تركیدن آن باشیم.
در فصل آخر این برنامه با عنوان «به خاطر دل خودم» سوسن مقصودلو گفت: گاهی برای دل خودم لواشك میخرم و با خرید عروسك كودك درونم را بیدار می كنم.
برنامه «شین جیم» پنجشنبه ها ساعت 23 به تهیه كنندگی نازنین حاج سیف اله و با اجرای شاهین جمشیدی همراه شنوندگان است.
تكرار این برنامه روزهای جمعه ساعت 18 تقدیم مخاطبان می شود.

دسترسی سریع