حسام الدین سراج مهمان ویژه «رادیو صبا» شد


رادیو صبا در برنامه «مثبت صباهنگ» با حسام الدین سراج درباره آخرین آثار هنری اش گفتگو كرد.

1400/09/07
|
14:57

به گزارش روابط عمومی رادیو صبا ، "مثبت صباهنگ " جنگ عصرگاهی بر پایه موسیقی و گفتگوی صمیمی در رادیو صبا است، كه با محوریت پخش ترانه وموسیقی های شاد راهی آنتن صبا می شود .
این برنامه روز جمعه 5 میزبان تلفنی حسام الدین سراج خواننده موسیقی های سنتی ایرانی و نوازندهٔ خوب كشورمان شد .
حسام‌الدین سراج، در 26 مرداد سال 1337 در اصفهان متولد شد. مشوق وی در تحصیل علم و هنر، پدرش سید محمدرضا سراج بود كه بر ادبیات مسلط بود، صدای خوبی داشت و با ادیبان و هنرمندانی نظیر: جلال الدین همایی، جلال تاج اصفهانی، حسن كسایی و … هم‌نشینی داشت. حسام‌الدین سراج، موسیقی را با فراگیری ساز تنبك از 13 سالگی آغاز كرد. پس از آن نواختن سنتور را نزد «سیروس ساغری» در اصفهان آموخت. او به منظور تكمیل آموخته‌های خود در ساز سنتور، از آموزش‌های هنرمندانی همچون: فرامرز پایور، رضا شفیعیان و پشنگ كامكار بهره جست و آواز را نیز از هنرمندانی مانند: محمود كریمی و محمدرضا شجریان آموخت. وی در كنار فراگیری موسیقی، تحصیلات دانشگاهی خود را در رشتهٔ معماری و شهرسازی در دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد و موفق به اخذ مدرك كارشناسی ارشد معماری از آن دانشگاه و دكترای پژوهش هنر از دانشگاه هنر شد. او تحقیقاتی در باب زیبایی‌شناسی هنر و معماری و تطبیق وجوه اشتراك هنرها دارد كه به‌صورت رسالهٔ نهایی دانشگاهی ارائه شده و به صورت مقاله‌های علمی در مجله‌های فرهنگی هنری به چاپ رسیده‌است.[ او همچنین سابقهٔ تدریس در دانشكدهٔ هنرهای زیبای دانشگاه تهران را دارد.
خواننده خوب كشورمان دراین گفتگو به تاثیر كرونا بر موسیقی اشاره كرد و گفت: در شرایط معمولی موسیقی از نظر اقتصادی شرایط خوبی ندارد و این دوسال كرونا هم شرایط را برای اهل موسیقی سخت تر كرده است.
وی درگفتگو با «مثبت صباهنگ» آخرین اثر خود را به نام «آینه در آب» را معرفی كرد و گفت: شعر این ترانه از قیصر امین‌پور و خودم ساخت ملودی این كار را انجام دادم.
استاد سراج در این گفتگوبه مخاطبان رادیو صبا قول داد ترانه «آینه در آب» بعد از انتشار اولین بار از آنتن رادیو صبا پخش شود.
"مثبت صباهنگ " به تهیه كنندگی رضا عزتی و اجرای مهسا ایرانیان و شهرام نیكیار روزهای پنج شنبه و جمعه ساعت 18 تا :19:30 به صورت زنده از رادیو صبا پخش می شود.

دسترسی سریع