باشگاه خبرنگاران جوان/این‌بار صدا‌ها خود را در معرض ارزیابی قرار دادند

چالش گویندگی مردمی رادیو صبا در ساختمان شهدای رادیو برگزار شد و شركت‌كنندگان خود را در معرض ارزیابی داوران قرار دادند.

1401/04/06
|
12:32

روز گذشته مرحله دوم چالش گویندگی مردمی رادیو صبا در ساختمان شهدای رادیو برگزار شد. شركت‌كنندگانی كه موفق شده بودند مرحله اول تست را با موفقیت پشت سر بگذارند، این‌بار هم با متن‌های از قبل آماده شده در استودیو حضور داشتند. در این جمع حمیدرضا افتخاری، مدیر شبكه رادیو صبا، رضا عزتی، تهیه‌كننده تست صدا، مهدی ساعی، مدیر گروه مسابقات و تفریحات رادیو صبا و گویندگانی مانند مهبد قناعت پیشه، لاله جلال آبادی و فریبا باقری حضور داشتند.

بعد از گویندگی هر شركت‌كننده، داوران نكاتی را مانند تقویت صدا، معایب صداسازی و استفاده از لحن كلمات به آن‌ها متذكر می‌شدند.


رادیو

توجه به برجسته‌خوانی و ادای صحیح معنای واژه‌ها

لاله جلال آبادی، یكی از داوران تست صدا در تذكر به شركت‌كننده‌ای گفت: باید به برجسته‌خوانی و ادای صحیح معنای باطنی كلمات توجه كرد.

فریبا باقری هم از دیگر داوران تست گویندگی درباره معایب صداسازی گفت: صداسازی در متن‌های طولانی به كارمان نمی‌آید؛ چون هم تصنعی است و هم كنترلش از دستمان خارج می‌شود.سواد اولیه گویندگی رمز ورود به تست گویندگی در رادیو

در ادامه، حمیدرضا افتخاری، مدیر شبكه رادیو صبا به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: منظور از چالش گویندگی این است كه هر كسی برای تست صدا، سواد اولیه گویندگی را داشته باشد. از آنجایی كه گویندگی ویترین رادیوست، بنابراین همیشه در حوزه گویندگی این سخت‌گیری‌ها بوده است.

به گفته مدیر شبكه رادیو صبا، گوینده باید شاخص‌های مختلفی از جمله كیفیت صدا، تسلط به متن، توجه به قواعد زبان فارسی و سواد رسانه‌ای داشته باشد، تا مدعی شود كه می‌تواند گوینده شود. بعد از این شرایط، صدا باید با حضور اساتید فن بیان و گویندگی تمرین داده شود.

علاقه‌مندان به گویندگی در رادیو می‌توانند از این فرصت‌های تست گویندگی استفاده كنند و به گفته افتخاری، استعداد‌های گویندگی از دل این شبكه‌ها و تست‌ها شناسایی می‌شوند.

توانمندی در خوانش كتاب صوتی، اولویت اول برنامه صباگو

مهدی ساعی هم مدیر گروه مسابقات و تفریحات رادیو صبا گفت: در تست رادیو صبا به توانمندی افراد در خوانش كتاب‌های صوتی توجه شده است. ممكن است فردی صدای خوبی داشته باشد، اما نتواند محتوای متن را درك كند.

تمایل رسانه‌ها و تهیه‌كنندگان از آیتم‌سازی

به گفته ساعی، تمامی رسانه‌ها به این سمت حركت می‌كنند كه اگر فردی صدای خوبی دارد، در نوشتن، گویندگی و تهیه‌كنندگی هم خود را توانمند نشان دهد، تا بتواند محتوای تولیدی خود را در قالب بسته ارائه دهد كه به آن آیتم‌سازی می‌گوییم.


رادیو

25 اردیبهشت بود كه در نمایشگاه بین‌المللی كتاب، آزمون تست صدا از شركت‌كنندگان گرفته شد. این تست بنا به دستور علی بخشی‌زاده، معاون صدای رسانه ملی و حمیدرضا افتخاری، مدیر شبكه رادیویی صبا بود و از این آزمون، 73 نفر وارد مرحله دوم چالش گویندگی شدند.

برنامه «صباگو» با محوریت صدا‌های شركت‌كنندگان روی آنتن رادیو صبا

حالا قرار است برنامه «صباگو» شروع كار خود را با این چالش گویندگی آغاز كند و از صدا‌های شركت‌كنندگانی استفاده كند كه به مرحله دوم چالش گویندگی مردمی ورود كرده‌اند.

دسترسی سریع