روزنامه جام جم- بزرگداشت خیام در «دفتر بهار»

بزرگداشت خیام در «دفتر بهار»

1401/02/29
|
10:26

تعدادی از بزرگان فرهنگ و ادب در تقویم، روزی را برای خود دارند. روزی كه به گرامیداشت آنان اختصاص دارد و رسانه‌های مختلف سعی می‌كنند با محوریت آنان برنامه‌سازی كنند. رادیوصبا هم برای گرامیداشت روز حكیم عمر خیام در برنامه ادبی «دفتر بهار» به این شاعر می‌پردازد.
دفتر بهار، عنوان یكی از برنامه‌های ادبی این شبكه است كه شعار «تجلی بهار در ادبیات‌فارسی»، شعرخوانی و روایت داستان‌ها و متون ادبی با موضوع بهار را در دستوركار دارد.
این برنامه امروز به مناسبت روز بزرگداشت حكیم عمر خیام با موضوع شعرهای «سرزمین‌من» راهی آنتن می‌شود.
خیام، در سراسر جهان شناخته‌شده است ولی اگر بخواهیم كوتاه از او بگوییم: ابوالفتح‌الدین عمربن‌ابراهیم نیشابوری، مشهور به خیام، از برجسته‌ترین حكما و ریاضیدانان جهان اسلام در سال 329 هجری‌قمری در نیشابور دیده به جهان گشود.
وی پس از طی تحصیلات در حوزه‌های مختلف، در رشته ریاضیات و نجوم تبحر خاصی یافت و شیوه‌های‌ خاصی را در حل مسائل مختلف ابداع كرد. حكیم عمر خیام به‌دلیل تبحر و دانش عظیمی كـه در این دو علم به‌دست‌آورده‌بود، ملكشاه سلجوقی او را به سوی دربار فراخواند و بر صدر نشاند. در این برنامه رادیویی، امیرحسین مدرس با لحن دلنشین، اشعاری از عمر خیام تقدیم مخاطبان می‌كند و به روایت داستان‌های زیبای بهاری می‌پردازد. دفتر بهار هر روز از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 13 و 30 دقیقه به تهیه‌كنندگی مژگان فرزین و اجرای امیرحسین مدرس راهی آنتن صبا می‌شود.

دسترسی سریع