ضرب‌المسائل در بازار كتاب

كتاب ضرب‌المسائل اثر محمد پوررشیدی منتشر شد

1400/06/27
|
11:39

كتاب ضرب‌المسائل اثر محمد پوررشیدی منتشر شد. «ضرب المسائل» كتابی است كه در آن افسانه پیدایش چند ضرب المثل شیرین فارسی به زبان طنز نگاشته شده است. قصه این ضرب‌المثل‌ها همگی از ذهن نویسنده كتاب عبور كرده، از مسیر اصلی خود خارج و به قالب شعر در آمده‌اند. در این كتاب سرچشمه ظهور پانزده ضرب‌المثل شناخته شده در زبان فارسی، به گونه‌ای متفاوت و با بیانی جذاب، موزون و در عین حال ساده برای خواننده به رشته تحریر درآمده‌است.

«محمد پوررشیدی» طنز نویس و طنز‌پژوه و نویسنده كتاب «ضرب المسائل» از سال نود و پنج به تحقیق و جستجو در زمینه ضرب‌المثل‌های ایرانی پرداخته و این قصه‌ها را باز تولید كرده است تا از مقتضیات زمان هم دور نباشد! اشعار این كتاب دنیای گذشته و حالِ ما را به شكلی آهنگین و زیبا به یكدیگر پیوند می‌دهد و گهگاه گریزی می‌زند به مسائل جاری و ساری در زندگی روزمره ‌ما و تلنگری می‌شود، تا نگاهی كنیم به مجموعه آن‌چه به آن «فرهنگ ایرانی» می‌گوییم.

پشت بند هر قصه، صفحه‌ای با عنوان «ضرب الملل» وجود دارد كه حاصل سرك كشیدن «مَهنوش رضایی» در ضرب‌المثل‌های مردم دنیاست. در این صفحه نقش واژه‌ها و اسم‌ها در شكل‌گیری مفهومی متفاوت در یك فرهنگ و زبان دیگر، به خواننده نشان داده می شود.

كتاب ضرب المسائل توسط «نشر آثار برتر» منتشر شده و از طریق وبسایت طنزپردازی قابل خریداری است.

دسترسی سریع