روش‌های سرمایه گذاری بر روی بربری

روش‌های سرمایه گذاری بر روی بربری

1403/01/18
|
09:35
|

نویسنده: مهدی صالحی

این مطلب نه در مورد پدر، نه عمو، نه عمه، نه خاله، نه دایی، نه بقال سركوچه و هر شخص دیگری است. این در مورد خودم است از زمانی كه پدر شدم.

این تجربه من برای رسیدن به یك درآمد هنگفت است از ول خرجی نكردن كه به رایگان در اختیار شما می‌گذارم.

یك سرمایه گذاری بی نظیر و بلند مدت بر روی نان بربری.

بله در این كشور بر روی هر چیزی می‌شود سرمایه گذاری كرد حتی نان بربری. حتما برایتان سوال شده چگونه ؟خ

وب اولش برای خودم هم سوال بود. ولی بعد از كلی شب خوابی و روز بیداری به نتیجه منطقی رسیدم كه می‌شود بر اساس بازارهای مختلف بر روی آن سرمایه گذاری كرد كه بعضی‌ها جواب داد و بعضی هم نه در ادامه به تفكیك بازار این را عرض می‌كنم.

اگر بخواهیم بر اساس بازار طلا و فلزات گرانبها عمل كنیم به این شكل است كه طلا فروشان تعداد سكه‌ها و مقدار طلاهایشان از یك حدی كمتر نیست. یعنی یك كف برای خود در نظر می‌گیرند.

ما هم همین كار را كردیم. یعنی نگاه می‌كردیم اگر تعداد نان‌های بربری در فریز از 4 عدد كمتر بود حتما كسری آن را جبران می‌كردیم. حتی اگر به اندازه یك نصف نان بود.

البته به این نكته هم توجه ویژه داشتیم كه بر اساس علم حسابداری كه می‌گوید اولین صادره از اولین وارده. یعنی ابتدا همان نان قدیمی‌تر مصرف شود بعد نان جدیدتر كار می‌كردیم.

خوب این روش خوب بود ولی همیشه نان مانده می‌خوردیم كه پس از چند ماه توسط یكی از قدرتمندان خانه، همسرم پس از تهدید مورد بازنگری اساسی قرار گرفت.

حالت دوم بر اساس بازارهای مالی داخلی بود. به این نحو كه نان بر اساس قیمت تقسیم بندی می‌شد نه مطلوبیت.

مثلاً اگر نان در میدان انقلاب بدون كنجد از نان در میدان فردوسی با كنجد 7% ارزان‌تر بود، قطعاً از میدان فردوسی تهیه می‌شد. ولی از آنجا كه هزینه حمل و نقل و پول بنزین هم ملاك است و تأثیر مستقیمی بر قیمت نان و قیمت تمام كالاها می‌گذارد پس باید پیاده طی طریق می‌كردیم كه برای سلامتی خوب بود ولی چند ایراد داشت:

1- زمان: اگر برای صبحانه نان می‌خواستیم قطعاً برای ناهار می‌رسیدیم، 2- عدم حمایت صنف ارتجاعی: زمانی كه به خانه می‌رسیدم نان حالت ارتجاعی و لاستیكی پیدا می‌كرد به نحوی كه می‌توان از آن در صنایع مختلف استفاده كرد ولی برای خوردن چندان مطلوب نیست. به همین خاطر به سراغ صنوف مرتبط با لاستیك رفتیم ولی نتوانستیم به توافق عملی برسیم پس این هم توسط خودم وتو شد.

حالت سوم توجه به كیفیت و قیمت بر اساس بازار سهام جهانی فاركس به این ترتیب كه تعداد نان كمتر ولی از نانوایی نزدیك‌تر كه كیفیت و قیمت در رده دوم بود.

این روش تا آنجا كه همه نانوایی‌ها نان ساده بدون اندك كنجد داشتند جواب می‌داد. ولی به محض ورود نانوایی‌ها به فاز كنجد پاشی و بالا رفتن قیمت آن از حد فوب خلیج فارس مطلوبیت خود را از دست داد.

چون تعداد كنجد‌ها در نان‌های مختلف متفاوت بود یك نان 131 كنجد داشت و نان دیگر 206 كنجد. خوب اختلاف این تعداد كنجد باید در قیمت نان تأثیر گذار باشد و از طرفی میزان چسب نانی كه بر روی نان‌های بربری می‌مالند (منظورم همان ماده‌ای است كه بر روی خمیر می‌مالند) به دلیل واردات جنس بی كیفیت از چین آن چسبندگی لازم را نداشت و تعدادی از كنجدها می‌ریخت در نتیجه این پروژه هم به شكست انجامید.

از همین رو چند وقتی است كه به نان تافتون روی آورده ایم و داریم بر روی این مدل از نان تحقیقات ویژه‌ای جهت انجام انواع سرمایه گذاری می‌كنیم كه به محض حصول نتیجه آن را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

برگرفته از سایت دفتر طنز حوزه هنری

دسترسی سریع