اولین جلسه گردهمی «طنزآمیز» برگزار شد

اولین جلسه گردهمی «طنزآمیز» برگزار شد

1402/11/25
|
10:11
|

به گزارش واحد فضای مجازی رادیو صبا به نقل از روابط عمومی دفتر طنز حوزه هنری اولین نشست گردهمی طنز دیروز و امروز با عنوان «طنزآمیز»، روز دوشنبه، بیست و سه بهمن ماه سال 1402 رأس ساعت 17 برگزار شد.
دكتر اسماعیل امینی كه مسئولیت ادارۀ این جلسات را بر عهده دارد، در ابتدای كلاس با این پرسش كه «آیا در پیشینه زبان و ادبیات فارسی، طنز وجود داشته یا صرفا مختص دورۀ معاصر است؟» بحث خود را آغاز كرد.
در ادامه و در گفتگو با حاضران در جلسه،تفاوت‌های طنز در اصطلاح عمومی و علمی به بحث گذاشته شد. همچنین دكتر امینی با دسته‌بندی شگردهای خلق طنز به سه گونۀ «طنز در ساختار»، «طنز در كلام» و «طنز در موقعیت» نكاتی را برای مخاطبان بازگو كزدند.بخش بعدی جلسه به خواندن نمونه‌هایی از حكایت‌های طنزآمیز كتاب «بوستان سعدی» اختصاص داشت كه به اقتضای مطالب، مثال‌های گوناگونی از طنز در ادبیات كلاسیك، برای علاقه‌مندان به طنز دیروز گفته شد.
در پایان كلاس فرصتی برای پرسش و پاسخ در اختیار شركت‌كنندگان قرار گرفت. همچنین مطالعۀ كتاب «طنز و طنزپردازی در ایران» نوشته دكتر حسین بهزادی اندوهجردی، به علاقه‌مندان به نویسندگی و پژوهشگری در زمینه طنز پیشنهاد داده شد.
نخستین گردهمی «طنزآمیز» استاد اسماعیل امینی، حضور چشمگیر مخاطبان از همه اقشار جامعه و جوانان و میانسالان دوست‌دار زبان و ادبیات فارسی به چشم می‌خورد.
اگر علاقمند به شركت در جلسات گردهمی طنزآمیز هستید كافی‌ست روزهای دوشنبه هر هفته، در اجتماعات 402 كه در طبقه چهارم ساختمان حوزه هنری واقع در خیابان سمیه نرسیده به حافظ است، حضور بهم برسانید، در ضمن ورود برای عموم آزاد و رایگان است.

واحد آموزش دفتر طنز حوزه هنری شماره تماس 91088503 را جهت كسب اطلاعات بیشتر در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد.

دفتر طنز حوزه هنری كه آموزش طنز و كمدی را یكی از اهداف جدی خود می‌داند در كنار «گردهمی طنز» جلسات دیگری مانند «مكتب‌خانه طنز»، شب شعر «در حلقه رندان»، جلسه نقد و بررسی آثار طنز «دگرخند»، جلسات نمایشنامه‌خوانی طنز «خنده در صحنه»، نمایش و نقد و بررسی فیلم‌های كمدی «نور، صدا، دوربین، خنده» و… را برگزار می‌كند.

دسترسی سریع