واقعا اسم مهمه؟

واقعا اسم مهمه؟

1402/05/31
|
08:36
|

نویسنده: علیرضا عبدی

در این برهه حساس و خیلی كنونی، شاهد یك‌سری اسم‌هایی هستیم كه برای پی‌ بردن به جنسیت بچه، باید جنسیت بچه را از پدر و مادر طرف بپرسیم.

مثلاً آدرین. اسم پسر است یا دختر. پسر؟ خب حالا اگر یك الف بگذاریم می‌شود آدرینا و اسم دختر؟ یعنی برای همه اسم‌ها این صادق است؟

هوشنگ اسم‌ پسر است و هوشنگا‌ اسم دختر. خیلی هم عالی. قانع‌كننده بود.

سال 89 و 90 را باید به یاد داشته باشید. هركس به دنیا می‌آمد، از پدر و مادرش می‌پرسیدند، به سلامتی بچه‌تان پسر است یا ستایش؟

یعنی اوضاع جوری شده بود كه ثبت‌احوال به‌صورت پیش‌فرض، چندین شناسنامه ستایش روی هم دپو كرده بود كه با مراجعه اولین دختر نوزاد، نام پدر و مادر را در شناسنامه فیكس می‌كرد و شناسنامه را تحویل می‌داد.

البته استثنائاتی هم وجود داشت. یعنی اسم‌ ستایش این‌قدر گرفت كه گاهی هركس به دنیا می‌آمد، چه دختر و چه پسر، اسمش ستایش می‌شد.

واقعا اسم مهمه؟
یا گاهی مواجهیم با اسم‌هایی كه خیلی تك و خاص است. مثلاً اِشناخدوس.

معنی‌اش چیست؟ یك‌ نوع گل است كه فقط سه روز از سال در یك جزیره‌ای دورافتاده حوالی نپال می‌روید. خیلی هم خوشبوست ولی كسی تابه‌حال نه دیده و نه شنیده و نه بوییده!

این گل می‌شود مثال شخصی خارجی كه نام گلی ایرانی را به روز فرزند خودش می‌گذارد: شبدر. حالا هرچه به او بگوییم در كشور ما، این گل را فقط خر می‌خورد كه باورش نمی‌شود! اما… .

هر كه هستی باش!

قانون لگاریتم‌های تكراری، اولین بار توسط A. Y. Khinchin (به فارسی سخت: خین‎چین) در سال 1924 و بعدها، در سال 1929 به وسیله A. N. Kolmogorov (به فارسی: كولموگوروف) به صورت كامل‎تری بیان شد.

همچنین ریشه این قانون به یك مسئله خاص در نظریه اعداد بازمی‌گردد. (كه تقریباً به ما مربوط نیست.) هدف از آوردن این قانون، اشاره به اسامی زیبای این دو بزرگوار است.

شما نباید اعتماد به نفس خودتان را از دست بدهید. شما با هر اسم و فامیلی‌ای كه هستید می‌توانید ریاضی‌دان شوید. فقط كافی است كه قضیه‌ای از خودتان تولید كنید. حتی می‌توانید قضیه‌ای تولید كنید‌ بدون دخالت مغز. همین.

ما و‌ اونا!

ما اگر فامیلی‌مان «شوستاكوویچ» بود، در بهترین حالت، سیم‌كش اداره جنگل‌داری و آبخیزداریِ مسكو در حكومت استالین می‌شدیم یا نه، شاطر نانواییِ سر خیابون اسكلوویچ در شهر سن‌پترزبورگ.

ولی دیمیتری شوستاكوویچ (1906-1975) شد یكی از غول‌های موسیقی جهان. كلا اسم و فامیل زیاد برای اهالی شوروی سرنوشت‌ساز نیست. چنان كه فامیلی اصلی استالین هم «جوغاشویلی» بود!

واقعا اسم مهم نیست. مهم شمایی كه روی فرزندت اثرگذاری.

دسترسی سریع