فیلم جنگ جهانی سوم؛ اگر هیتلر ایرانی بود

فیلم جنگ جهانی سوم؛ اگر هیتلر ایرانی بود

1402/02/25
|
10:18
|

نویسنده: مهدی صالحی

شاید شما هم مثل خیلی‌های دیگر و خیلی‌های دیگر مثل ما مشتاق دیدن فیلم جنگ جهانی سوم تازه‌ترین ساخته هومن سیدی در ژانر كمدی سیاه بر روی پرده سینما به‌جای خانه و نسخه قاچاق آن باشید.

این فیلم كه با بازی محسن تنابنده توانسته در جشنواره ونیز سال 2022 برنده بهترین فیلم برای هومن سیدی و بهترین بازیگر مرد برای محسن تنابنده شود در جشنواره بین‌المللی فیلم توكیو در سال 2022 برنده جایزه ویژه هیئت داوران و در جدیدترین جشنواره بین‌المللی فیلم استانبول در سال 2023 برنده جایزه لاله طلایی گردد كه از این نظر قابل تقدیر است.

همچنین این فیلم به عنوان نماینده ایران به اسكار معرفی شد كه نتوانست وارد بخش مسابقه شود.

داستان فیلم در مورد شكیب (محسن تنابنده) كارگر روزمزدی است كه بعد از فوت همسر و دخترش در یك زلزله با خانمی ناشنوا به نام لادن (مهسا حجازی) آشنا می‌شود و با هم قرار ازدواج می‌گذارند.

یك روز شكیب برای كار به پروژه‌ای ساختمانی می‌رود كه محل ساخت دكور فیلمی در مورد بخشی از زندگی هیتلراست و پس از اتفاقی كه برای بازیگر نقش هیتلر می‌افتد كارگردان او را به عنوان هیتلر انتخاب می‌كند و او كم كم خود هیتلر می‌شود و دست به جنایتی بزرگ می‌زند.

فیلم جنگ جهانی سوم در واقع نسخه ایرانی زندگی هیتلر است با این تفاوت كه به صورت مستقیم به آن اشاره نمی‌كند ولی همان بلاهایی كه به سر هیتلر نازل می‌شود و همان كارهایی كه او می‌كند را به نحوی دیگر نشان می‌دهد.

مثلاً هیتلر قبل از معروف شدن و رسیدن به ریاست حزب نازی دوره‌ای را در زندان به سر می‌برد كه در اینجا هم شكیب به زنان می‌رود و بر اثر یك اتفاق بعد از آزادی از زندان تبدیل به هیتلر می‌شود.

حركات و كارهای فیلم در لحظاتی ما را به یاد فیلم دیكتاتور بزرگ ساخته چارلی چاپلین می‌اندازد.

زمانی كه شكیب با لوستر بازی می‌كند، تداعی كننده بازی چاپلین با كره زمین است و یا تبدیل شدن یك كارگر روزمزد به یك آدم قدرتمند هم دقیقاً همان مسیری است كه چاپلین رفته است.

او هم اول یك آرایشگر بود و بعد هیتلر شد و شاید این‌گونه نماها بوده كه توانسته است نظر منتقدان و بینندگان را به خود جلب كند.

فیلم جنبه آموزشی هم دارد و با یاد دادن زبان اشاره ما را در درك بهتر اخباری كه برای ناشنوایان پخش می‌شود كمك كرد.

البته به دلیل عدم ترجمه و تنها با تكرار فراوان یاد گرفتم كه اگر دستت را به دو طرف سینه بچسبانی می‌شود زن. برای یادگیری سایر كلمات باید چند مرتبه آن را ببینم تا بقیه كلمات را بفهمم.

فیلم از همان ابتدا با سكوت مطلق و با زبان اشاره شروع می‌شود و چند دقیقه‌ای بر همین منوال است و این از همان لحظات دلهره‌آور است كه ای وای فیلم صامت همراه با زبان اشاره. ولی همین كه شكیب از خانه بیرون می‌آید صدا هم به فیلم اضافه می‌گردد و این دلهره به شادی و شعف تبدیل می‌گردد.

گروه نویسندگان این فیلم كه شامل هومن سیدی، آرین وزیر دفتری و آزاد جعفریان توانسته‌اند از یك كمدی سیاه فیلم را به سمت یك تراژدی دلهره‌آور ببرند و نشان دهند چگونه یك انسان می‌تواند با داشتن خوی حیوانی بدتر از یك حیوان درنده باشد.

دسترسی سریع