عرض تسلیت رادیو صبا به مناسبت وفات حضرت معصومه(س)

حضرت معصومه (س) خواهر پاكدامن امام رضا (ع) می باشند كه به مرقد مطهرشان در شهر قم می باشد و مردم ایران آنجا را قطعه ای از بهشت می دانند

1400/08/25
|
08:16

حضرت معصومه (س) دختر امام موسی كاظم می باشند كه در اول ذیقعده سال 173 هجری قمری در شهر مدینه متولد شدند . ایشان در پی سفر به ایران و دیدن برادرشان امام رضا (ع) بیماری سختی گرفتند و از دنیا رفتند . پیكر ایشان را در شهر قم به خاك سپرده شدند .

از القاب معروف ایشان می توان به : معصومه، كریمه اهل بیت، طاهره، حمیده، بَرَّه (نیكوكار)، رشیده، تقیه، نقیه، رضیه، مرضیه، سیده، اُخت الرضا ، صدیقه كبری اشاره كرد.

حضرت معصومه یكسال پس از ورود برادرش حضرت امام رضا (علیه‌السّلام) به ایران به همراه عده‌ای از برادران و خواهران و عده دیگری از خویشان به منظور دیدار امام رضا (علیه‌السّلام) وارد ایران شدند.

جعفر مرتضی عاملی می‌نویسد:
«حضرت معصومه در راس یك قافله 22 نفری متشكل از علویان و برادران امام رضا (علیه‌السّلام) برای دیدار با آن امام همام رهسپار ایران گردید و در میانه راه بیمار گشت.برخی از محققان معتقدند كه حضرت معصومه (سلام‌الله‌علیها) در ساوه، مسموم شد و سپس با حالت بیماری وارد قم شد. و پس از مدت كوتاهی به شهادت رسید.
روز رحلت حضرت معصومه دهم ماه ربیع الثانی سال 201 هجری بوده و پس از رحلت حضرت معصومه (س) زنان آل سعد بی بی فاطمه معصومه را غسل دادند و كفن كردند و سپس جسم مطهر آن حضرت به باغ موسی بن خررج (محل فعلی حرم مطهر ایشان) برده شد
با توجه به اینكه ولادت حضرت معصومه اول ذی القعده سال 173 هجری می‌باشد. و با توجه به زمان رحلت آن حضرت یعنی سال 201 هجری، بنابراین سن مبارك آن حضرت هنگام وفات 28 سال بوده است.

ویژه برنامه نواهنگ به همین مناسبت در روز دوشنبه 24 آبان ماه تقدیم حضور شنوندگان رادیو صبا شد.

دسترسی سریع