رادیوصبا با پخش "آخرین شهید " شهادت امام حسن عسگری (ع) را روایت می كند

به مناسبت سالروز شهادت امام حسن عسگری (ع) رادیو صبا با پخش نمایش «آخرین شهید» زندگی نامه و نحوه شهادت ایشان را روایت می كند.

1400/07/21
|
11:50


امام حسن عسكری (ع) در سن 28 سالگی و پس از شش سال امامت در هشتم ربیع الاول سال 260 هجری در شهر سامرا و به دست معتمد عباسی به شهادت رسید.

رادیو صبا روز پنج شنبه 22 مهر با پخش نمایش تك قسمتی «آخرین شهید" به روایت زندگی نامه و نحوه شهادت ایشان می پردازد.

روز هشتم ربیع الاول سال 260 هجری، روز دردآلودی برای شهر سامرا بود؛ زیرا خبر شهادت امام عسكری در عنفوان جوانی همه جا را فرا گرفت. بازارها تعطیل شد و توده های محرومی كه محبت خود را نسبت به امام، از ترس سركوب نظام، نهان می داشتند، امروز عنان عواطف خروشان خویش را از كف دادند و شتابان وگریان به سوی خانه امام حركت كردند.

گوشه ای از زندگی امام حسن عسگری (ع)

یازدهمین پیشوای متقیان، امام حسن عسگری علیه السلام در سال 232 ه. ق چشم به جهان گشود. پدرش امام دهم، حضرت هادی علیه السلام و مادرش بانویی پارسا و شایسته به نام حدیثه است كه برخی از او با نام سوسن یاد كرده اند. از آن جایی كه امام حسن علیه السلام به دستور خلیفه عباسی در سامرا در محله عسكر سكونت اجباری داشتند «عسكری» نامیده می شود. از مشهورترین القاب حضرت نقی و زكی و كنیه اش ابومحمد است. او 22 ساله بود كه پدر ارجمندش به شهادت رسید. مدت امامتش شش سال و عمر شریفش 28 سال بود و در سال 260 ه. ق به شهادت رسید و در خانه خود در شهر سامرا كنار مرقد پدر بزرگوارش به خاك سپرده شد.

نمایش رادیویی «آخرین شهید» به نوسندگی علی خاكبازان ، روایتگر دسیسه های معتمد عباسی در به شهادت رساندن امام حسن عسگری "ع" است . این نمایش پنج شنبه ساعت 19:30 راهی آنتن صبا می شود.

دسترسی سریع