پاسداشت شعر و ادبیات فارسی در رادیو صبا

رادیو صبا در برنامه "صبح صبا" به گرامیداشت روز شعر و ادبیات فارسی می پردازد.

1400/06/26
|
14:43

در فرهنگ ایرانیان، زندگی با شعر آغاز و با شعر بدرقه می شود. كودك در گاهواره، لالایی می شنود و از همان آغاز به شعر اُنس می گیرد و پس از مرگ نیز آرایه مزارش، شعری است كه برایش می سرایند و چه بسا خود پیش از مرگ برای خویش شعری می سُراید. این آمیختگی ما با شعر و تأثیری كه شعر بر فرهنگ و روحیات و رفتار ما می گذارد، ضرورت پرداختن به آن و ضرورت پاسداری از حریم این عنصر اعجاز آفرین را بیشتر می‌كند.

زبان و ادبیات فارسی به عنوان دومین زبان جهان اسلام و زبان حوزه فرهنگ و تمدن ایرانی، با هزاران آثار گران سنگ در زمینه های مختلف ادبی، عرفانی، فلسفی، كلامی، تاریخی، هنری و مذهبی همواره مورد توجه و اعتقاد ایرانیان و مردمان سرزمین های دور و نزدیك بوده است. با وجود حوادث و رویدادهای پرتب‌وتاب و گاه ناخوشایند، باز هم این زبان شیرین و دلنشین در دورترین نقاط جهان امروزه حضور و نفوذ دارد.

این حضور و نفوذ تا بدانجا شد كه روز بیست و هفتم شهریور، سالروز درگذشت شهریار، شاعر معاصر ایرانی (1285 تا 1367) ، با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز ملی شعر و ادب پارسی، نامیده شده است.
رادیو صبا روز شنبه 27 شهریور به مناسبت این روز در برنامه صبح صبا به پاسداشت شعر و ادبیات فارسی میپردازد.
صبح صبا كه در قالب مجله صبحگاهی با نگاهی به بیان اخبار روز ایران و جهان میپردازد، روز شنبه در بخش های متنوع نمایش طنز، آیتم قصه های من ومامان، اخبار روز، لذت نقاشی و..به مخاطبان تاكید می‌كند كه به ادبیات فارسی در گفتگو روزانه خود بیشتر توجه كنند. ‌

صبح صبا در هفته پیش روبه تهیه كنندگی محمد حسین خسروجردی و اجرای مهبدقناعت پیشه و محمد رضا قلمبر هر روز از شنبه تا چهارشنبه ساعت 7 صبح راهی آنتن صبا می شود.

دسترسی سریع