سخنرانی تلویزیونی رهبر انقلاب در آستانه برگزاری انتخابات

مقام معظم رهبری انتخابات روز جمعه را رویدادی سرنوشت‌ساز و تأثیرگذار در همه مسائل عمده اقتصادی و غیر اقتصادی خواندند.

1400/03/27
|
09:08

رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (چهارشنبه) در سخنرانی تلویزیونی برای ملت ایران، انتخابات روز جمعه را رویدادی سرنوشت‌ساز و تأثیرگذار در همه مسائل عمده اقتصادی و غیر اقتصادی خواندند و با اشاره به تلاش بی‌وقفه دشمنان برای كاهش مشاركت مردم، تضعیف ایران و سپس افزایش فشارها و دخالت‌های سیاسی و اقتصادی و تروریستی در ایران گفتند: گله‌های مردم بویژه قشرهای محروم درباره رسیدگی نكردن به مشكلات معیشتی آنها بجاست اما این مشكلات را باید با انتخاب فردی قوی، پركار، قدرتمند و خستگی‌ناپذیر حل كرد و به فضل الهی روز جمعه مردم برخلاف خواست دشمنان، دوباره به ایران و جمهوری اسلامی آبرو می‌دهند و همه قشرها با سلیقه‌های متفاوت سیاسی به میدان می‌آیند و همچون تشییع حاج قاسم سلیمانی به انتخابات نگاهی فراتر از سلیقه های سیاسی خواهند داشت.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تبریك دهه ایام ولادت حضرت علی بن موسی الرضا(ع)، نحوه عمل ملت در انتخابات روز جمعه را در سالهای پیش رو، و در همه مسائل و عرصه‌ها كاملاً تاثیرگذار خواندند و گفتند: در انتخابات جمعه، اصل، مشاركت و بعد از آن نوع انتخاب است و امیدواریم با عنایت خداوند مردم به بهترین وجه در این عرصه ظاهر شوند.

ایشان حضور مردم در نظام جمهوری اسلامی را متكی بر یك اصل و سند متقن فكری برشمردند و افزودند: البته فواید سیاسی حضور مردم فراوان و پر بركت است اما اصل فلسفه حضور ملت در صحنه، مهمتر است.

رهبر انقلاب تحقق جمهوری اسلامی را در گرو تحقق هر دو بُعد آن یعنی جمهوریت و اسلامیت خواندند و گفتند: به همین دلیل است كه همه مراكز قدرت های شیطانی در جهان به شكل ویژه با انتخابات در ایران به عنوان نماد جمهوریت مخالفت و معارضه می كنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، تخریب ذهنیت مردم به انتخابات و در صورت امكان دخالت در انتخابات را دو هدف مهم فضاسازی‌های دشمنان برشمردند و گفتند: آنها می‌خواهند شكوه و شوكت انتخابات ایران نمایان نشود اما به كوری چشم دشمنان، انتخابات همیشه در زمان مقرر و با حضور ملت برگزار شده است.

ایشان با اشاره به اینكه شاید انتخابات هیچ كشوری مانند انتخابات ایران مورد هجوم مستكبران قرار نداشته باشد افزودند: در انتخابات امسال هم رسانه های آمریكایی، انگلیسی و مزدوران آنها از چند ماه قبل به دنبال زیر سؤال بردن انتخابات و كمرنگ كردن حضور مردم هستند.

رهبر انقلاب، كاهش حضور مردم و فاصله‌گیری آنان از نظام را هدف اصلی رسانه‌های بیگانه برشمردند و افزودند: البته به جز برخی گروه‌ها، متن مردم همیشه برعكس خواست دشمن عمل كرده اند و ان‌شاءالله این این دفعه هم ملت با حضور خود به نظام و كشور آبرو خواهد داد.

ایشان با تأكید بر لزوم نگاه فراتر از سلیقه‌های سیاسی به حقایق عرصه سیاست كشور گفتند: تشییع پیكر شهید حاج قاسم سلیمانی از جمله این حقایق بود و همه، فراتر از سلیقه‌های سیاسی در آن شركت كردند.

ایشان افزودند: به انتخابات نیز باید با نگاهی برتر از مذاق های مختلف سیاسی نگریست و در آن شركت كرد زیرا نظام اجتماعی كشور به این موضوع نیازمند است.

رهبر انقلاب با استناد به قرآن مجید، شركت در انتخابات را عمل صالح دانستند چرا كه دشمنان دین و اسلام را به‌شدت ناراحت می كند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بیان چند نكته مهم انتخاباتی گفتند: مهمترین نكته این است كه حضور مردم در انتخابات پشتوانه مردمی نظام را نشان می‌دهد و این پشتوانه مردمی، در اقتدار واقعی نظام و ایران، تأثیری بی‌نظیر دارد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با انتقاد از برخی سفسطه‌گویی‌ها درباره انتخابات در فضای مجازی و مطبوعات گفتند: این افراد در واقع همچون دشمنان ملت دنبال كاهش مشاركت مردم، تضعیف نظام و طبعاً تضعیف ایران هستند كه در این صورت ایران با دخالت‌های بیگانگان دچار ناامنی می‌شود و به جولانگاه تروریست‌ها تبدیل خواهد شد.

نكته دیگری كه رهبر انقلاب به تبیین آن پرداختند رابطه معكوس كاهش حضور مردم و افزایش فشارهای دشمن بود.

ایشان گفتند: بر اساس این واقعیت اگر بخواهیم فشارهای اقتصادی دشمنان یعنی تحریم و دیگر فشارها كاهش یابد و رفع شود، باید حضور در انتخابات افزایش یابد و پشتوانه مردمی نظام به رخ دشمنان كشیده شود.

رهبر انقلاب همچنین با اشاره به تأثیر حضور بیشتر ملت در افزایش قدرت و كارایی رئیس‌جمهور آینده گفتند: در كشور امكانات و فرصت‌های زیادی وجود دارد كه استفاده از آنها به آدم‌های پركار، خستگی‌ناپذیر و قدرتمند نیاز دارد كه این قدرتمندی از حضور و رأی بالای مردم نشأت می گیرد و به رئیس‌جمهور آینده برای كاهش مشكلات توان بیشتری میدهد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه با اشاره به تأكید همیشگی بر مسئله «سلامت انتخابات» گفتند: در جمهوری اسلامی انتخابات همیشه سالم بوده و اینكه رؤسای جمهوری بعضاً با سلایق سیاسی كاملاً متفاوت از یكدیگر بر سر كار آمده‌اند نشان‌دهنده انتخاباتِ سالم در همه این سالها است.

رهبر انقلاب، «رقابتی بودن» را از دیگر حقایق مسلّم انتخابات در ایران خواندند و افزودند: در این انتخابات و در مناظره‌ها نیز نامزدها با معارضات فكری و زبانی خود رقابتی بودن انتخابات را كاملاً نشان دادند كه هر كدام هم طرفداران خود را دارند. البته درباره محتوای مناظره‌ها بعد از انتخابات نكاتی بیان خواهم كرد.

ایشان با اشاره به سیاست ثابت دشمن از اول انقلاب تا به امروز در زیر سؤال بردن آراء مردم خاطرنشان كردند: جالب اینجاست بعضی از كشورها كه در میانه قرن 21 هنوز به شكل قبیله‌ای اداره می‌شوند و بوی انتخابات هم به آنها نرسیده به‌طوری كه مردمشان فرق صندوق رأی و صندوق میوه را نمی‌دانند، تلویزیون 24 ساعته راه می‌اندازند و مدعی هستند انتخابات ایران دموكراتیك نیست.

رهبر انقلاب در ادامه به اظهار تردید برخی از قشرهای ضعیف و محروم جامعه برای شركت در انتخابات اشاره كردند و گفتند: این قشرها توقعات و گلایه‌های بجایی دارند كه عمده آنها در مورد معیشت، مسكن و اشتغال است و مسئولان كشور باید واقعاً به این مسائل رسیدگی می‌كردند و انتظار این است كه دولت آینده در رأس برنامه‌های خود به این مسائل رسیدگی كند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: این افراد به علت گلایه‌های بجا، دست و دلشان به انتخابات نمی‌رود اما بحث اصلی این است كه نرفتن پای صندوق رأی و قهر كردن با آن، مشكل را حل نمی‌كند. مشكل هنگامی حل خواهد شد كه اولاً همه پای صندوق‌های رأی بروند و ثانیاً به فردی رأی بدهند كه توانایی حل این مشكلات را داشته باشد.

ایشان تأكید كردند: بنابراین گلایه‌ها و توقعات این قشر از مردم بجا و صحیح است اما نتیجه‌گیری آنها صحیح نیست و همه باید در انتخابات حضور یابند.

رهبر انقلاب در ادامه با اشاره به نقش پیشرو جوانان در مسائل اصلی كشور، افزودند: من به جوانان اعتقاد زیادی دارم و انتظار دارم كه آنها در انتخابات نیز با ایفای نقش پیشران، ضمن حضور در پای صندوق‌های رأی، مردم را به شركت در انتخابات ترغیب كنند. همچنین حضور رأی اولی‌ها جایگاه ویژه‌ای دارد و مانند جشن تكلیف سیاسی است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با انتقاد از برخی تحلیل‌های غلط و ضعیف در داخل كه نتیجه آن دمیدن روح ناامیدی در مردم است، گفتند: ایجاد یأس و ناامیدی در كشور مطلقاً جایگاهی ندارد زیرا كشور و ملت ما قدرتمند و دارای بنیه‌ای قوی است.

ایشان توانایی‌ها و امكانات كشور را فراوان دانستند و افزودند: هر گاه از این توانایی‌ها استفاده شده، كارهای بزرگی انجام گرفته است همچون اصل پیروزی انقلاب و یا ایستادگی ملت ایران در دفاع مقدس و نمونه آخر آن هم تولید واكسن ایرانی كرونا است.

ایشان خاطرنشان كردند: جوانان ما منتظر واكسن برخی كشورهای بخیل خارجی نماندند و امروز به همت جوانان جزو شش كشور تولیدكننده واكسن كرونا در دنیا قرار گرفته‌ایم.

رهبر انقلاب به موارد دیگری در گذشته از جمله تولید رادیو دارو با وجود كارشكنی غربی‌ها نیز اشاره كردند و افزودند: در چند سال قبل كه با وجود وعده و وعیدها، رادیو دارو به ما داده نشد، جوانان ما همت كردند و ظرف چند ماه به غنی‌سازی 20درصد اورانیوم دست یافتند و اكنون نیز اورانیوم غنی‌شده 60درصد تولید می‌شود كه همه برای مقاصد صلح‌آمیز است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با اشاره به توانایی‌ها و تجهیزات دفاعی كشور، تأكید كردند: بنابراین مأیوس كردن ملت ایران با چنین توانایی‌ها و بنیه قوی كاری غلط و نشدنی است.

ایشان در ادامه ضمن خداقوت گفتن به دست‌اندركاران انتخابات، چند توصیه به آنها كردند.

رهبر انقلاب تأكید كردند: تمهیدات لازم برای حفظ سلامت مردم بهنگام حضور در پای صندوقهای رأی باید در نظر گرفته شود. همچنین موضوع كمبود تعرفه یا تأخیر در رسیدن آن كه یكی از مشكلات دوره‌های قبل در انتخابات است باید برطرف شود.

ایشان همچنین با اشاره به برخی گزارشها مبنی بر مهیا نشدن آمادگی‌های لازم برای برگزاری انتخابات در خارج از كشور افزودند: وزارت‌های امور خارجه و كشور با توجه به كمبود وقت آمادگی‌های لازم را هر چه سریع‌تر فراهم كنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین از مسئولان برگزاری انتخابات خواستند با هر تخلفی در انتخابات برخورد كنند.

ایشان در پایان از خداوند متعال خواستند كه دلها را به آنچه صلاح كشور و ملت است، هدایت فرماید.

دسترسی سریع