سخنرانی نوروزی رهبر انقلاب خطاب به ملت ایران

رهبر انقلاب با تأكید بر اصل مشاركت در انتخابات، ویژگی‌های رئیس‌جمهور مطلوب را تبیین كردند؛

1400/01/02
|
01:24

رهبر معظم انقلاب اسلامی در اولین روز از سال نو در سخنرانی زنده تلویزیونی خطاب به ملت شریف ایران، با تبیین وظایف اساسی دستگاهها و مردم برای تحقق شعار سال و حمایت تولید و رفع موانع آن، سیاست اعلامی در قضیه برجام یعنی لغو تحریم‌ها و راستی‌آزمایی آن قبل از بازگشت ایران به تعهدات برجامی را تخطی‌ناپذیر خواندند و در ادامه، انتخابات ریاست جمهوری در خرداد 1400 را در ابعاد داخلی و خارجی بسیار مهم برشمردند و با اشاره به نقشه و تلاش گسترده‌ی دشمنان برای ناامید كردن مردم از حضور در انتخابات تأكید كردند: ریاست جمهوری با اختیارات بسیار وسیع، مهمترین و مؤثرترین مدیریت كشور است و مردم برای ناامید كردن دشمن و نوسازی دستگاه‌ اجرایی، در انتخاب رئیس‌جمهور خصوصیاتی مانند مردمی بودن، كفایت، قدرت مدیریت، ایمان، عدالت‌خواهی، ضد فساد بودن، عملكرد انقلابی و جهادی، اعتقاد به توانمندی‌های داخلی، امیدواری به آینده و اعتقاد به جوانان را مورد توجه قرار دهند.

رهبر انقلاب در آغاز سخنانشان با اشاره به ورود به قرن جدید از نگاه عرفی، مقایسه‌ای كوتاه میان اوضاع ایران در سال 1300 و 1400 كردند و گفتند: سال 1300 سال كودتای انگلیسی به دست رضاخان و استقرار حكمرانی وابسته و دیكتاتوری بود اما سال 1400 سال انتخابات است یعنی حكمرانی متكی بر استقلال و آرای مردم و مبتنی بر اتكاء و اعتماد به نفس ملی.

ایشان با اشاره به محقق نشدن كامل شعار سال گذشته یعنی جهش تولید افزودند: البته در بخش‌های مهمی از تولید پیشرفت‌هایی حاصل شد كه در برخی موارد می‌توان به آن جهش نیز اطلاق كرد كه همین روند باید با قوت بیشتری ادامه یابد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بحث ضرورت رفع موانع تولید به مواردی همچون واردات بی‌رویه، قاچاق كالا و رفع مقررات زائد اشاره كردند و افزودند: موانع تولید بسیار بیشتر است كه باید در صداوسیما تبیین، و با كمك دستگاهها و مردم رفع شود.

ایشان، ورود مواد اولیه یا تجهیزات مورد نیاز تولید را ضروری خواندند و افزودند: افزایش قدرت خرید مردم، قطع دست واسطه‌ها، مبارزه با فساد و اصلاح نظام بانكی و گمركی از دیگر اقدامات لازم برای تحقق شعار سال است كه اگر این كارها با جدیت دنبال شود، یقیناً امسال تحولی در اقتصاد كشور ایجاد می‌شود.

رهبر انقلاب با اشاره به سوء‌استفاده و منفی‌بافی برخی‌ها با بزرگنمایی مشكلات موجود به خصوص در فضای مجازی و تبلیغات خارجی دشمنان گفتند: برخی آیه‌ی یأس می‌خوانند و راه را بن‌بست نشان می‌دهند اما اصلاً این‌طور نیست و ایران می‌تواند با استفاده از ظرفیت‌های مختلف داخلی از شكوفاترین اقتصادهای منطقه و حتی جهان باشد.

ایشان افزودند: استفاده از این ظرفیت‌ها احتیاج به معجزه ندارد. بلكه مدیریتی قوی، دارای احساس مسئولیت، ضد فساد و دارای برنامه جامع اقتصادی می‌خواهد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به اذعان كارشناسان بانك جهانی درباره رتبه‌ی هجدهم اقتصاد ایران در میان حدود 200 كشور افزودند: همین كارشناسان معتقدند ظرفیت‌های سرزمینی و انسانی زیادی در ایران وجود دارد كه در صورت استفاده از آنها، رتبه‌ی اقتصادی ایران به رتبه 12 می رسد كه بسیار مهم است.

رهبر انقلاب در بحث ظرفیت‌های سرزمینی، «وسعت كشور، همسایگان متعدد، قرار گرفتن در مسیر ترانزیت شرق به غرب و شمال به جنوب» و در موضوع ظرفیت‌های انسانی «جمعیت جوان، تحصیل كرده و آماده كار» را از جمله واقعیاتی خواندند كه در كنار منابع طبیعی سرشار، ثروت‌های خدادادی زیرزمینی و زیرساخت های مهم ایجاد شده در 30 سال اخیر می‌تواند ایران را به كشوری پیشرفته تبدیل كند كه هیچ‌گونه تحریمی بر آن اثر نداشته باشد.

ایشان رفع مشكلات موجود را نیازمند همدلی خواندند و افزودند: كسانی كه سرمایه لازم را دارند و آحاد مردم كه می‌خواهند مانند كمك مؤمنانه به كمك تولید بیایند، می‌توانند در این زمینه فعال شوند كه خیریه‌های مردمی، نهادهای انقلابی و امنای مساجد فعال باید برای ساماندهی این مسئله مهم برنامه‌ریزی كنند.

رهبر انقلاب به تناسب موضوع مورد بحث یعنی اقتصاد كشور، به بیان نكاتی در باب تحریم‌ها نیز پرداختند.

ایشان محاصره‌ی اقتصادی و تحریم ملت‌ها و مانع تراشی در دستیابی آنها به دارو و مواد غذایی را جنایت حقیقی آمریكا برشمردند و افزودند: ملت ایران به فضل الهی، گلیم خود را از این آب بیرون كشیده است اما برخی ملتها نمی‌توانند مقابله كنند.

رهبر انقلاب در تبیین دو راه ممكن برای مواجهه‌ی با تحریم‌ها افزودند: یك راه، خواهش از تحریم‌كننده برای كاهش یا برداشتن تحریم است كه طبعاً او نیز خواسته‌های استكباریش را روی میز می‌گذارد و می‌گوید باید انجام دهید كه این همان راه ذلت و انحطاط و عقب‌ماندگی است اما راه دوم، استفاده از ظرفیتها و نیروهای داخلی برای تولید كالاهای تحریمی و كاهش و بی‌اثر كردن تحریم‌هاست كه ملت ایران راه دوم را انتخاب كرده و ادامه می‌دهد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تلاش ملت ایران برای تبدیل تحریم به فرصت را دارای نتایج تحسین‌برانگیز خواندند و با اشاره به مواردی از جمله تأمین وسایل بهداشتی مقابله با كرونا در داخل، افزایش توان علمی و افزایش حیرت انگیز قدرت دفاعی كشور گفتند: این واقعیات نشان می‌دهد كه می‌توان تحریم را به فرصت تبدیل كرد.

رهبر انقلاب در همین زمینه به مسئولان حال و آینده كشور تأكید كردند: اقتصاد ایران را به تحریم گره نزنید و فرض را بر این بگذارید كه تحریم‌ها باقی خواهد ماند.

ایشان افزودند: در این چند سال مكرر گفته شد كه اگر تحریم برداشته یا اگر سرمایه گذاری خارجی شود، چنین و چنان خواهد شد، در حالی‌كه این «اگر، اگرها» اقتصاد كشور را معطل و سردرگم می‌كند و بلاتكلیفی ضرر بزرگی برای اقتصاد است.

رهبر انقلاب در بخش دیگری از سخنانشان به موضوع بسیار مهم انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراها پرداختند و با اشاره به «اهمیت بالای انتخابات از بُعد داخلی و از بُعد بین‌المللی» گفتند: انتخابات از لحاظ داخلی یك نوسازی و یك نَفَس تازه برای بخش اجرایی است زیرا افراد تازه نَفَس و پُرانگیزه وارد كار می‌شوند و این موضوع بسیار مبارك است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای حضور و مشاركت مردم در انتخابات را از لحاظ بین‌المللی نشان‌دهنده اقتدار ملی دانستند و افزودند: آنچه بیش از توان دفاعی و قدرت دیپلماسی زمینه‌ساز اقتدار كشور است، خودِ مردم و هوشیاری و پُرانگیزه و سرپا بودن آنها است و مظهر این حضور و اقتدار از همه مهمتر در انتخابات است.

ایشان اصلِ مشاركت مردم و همچنین میزان حضور مردم در انتخابات را از عوامل اصلی تاثیرگذار در اقتدار ملی برشمردند و گفتند: همه، حتی كسانی كه ممكن است رهبری را نیز قبول نداشته باشند، ایران قوی را به‌عنوان راه مقابله با دشمنی‌ها قبول دارند كه یكی از راههای مهم قوی شدن ایران، مشاركت در انتخابات است.

رهبر انقلاب اسلامی تأكید كردند: دستگاههای جاسوسی برخی كشورها و از همه بدتر آمریكا و رژیم صهیونیستی تلاش دارند تا انتخابات را بی رونق كنند و به همین دلیل یا برگزاركنندگان را به مهندسی انتخابات، و یا شورای نگهبان را متهم می‌كنند و یا تلاش دارند با القای بی‌اثر بودن رأی مردم در بهبود اوضاع، مردم را دلسرد كنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به استفاده حداكثری از فضای مجازی برای دلسرد كردن مردم و همچنین از رونق انداختن انتخابات، از نحوه‌ی مدیریت فضای مجازی در كشور انتقاد كردند و گفتند: همه‌ی كشورهای دنیا، برفضای مجازی اِعمال مدیریت می‌كنند اما در كشور ما، برخی به رها بودن فضای مجازی افتخار می‌كنند درحالی‌كه این شیوه به هیچ‌وجه افتخار ندارد.

رهبر انقلاب اسلامی تأكید كردند: مردم باید از فضای مجازی كه وسیله آزادی است، استفاده كنند اما این فضا را نباید در اختیار دشمن قرار داد.

ایشان خاطر نشان كردند: دشمن تلاش دارد با شیوه‌های روانی مشاركت مردم در انتخابات را كاهش دهد كه امیدواریم مردم با پاسخ رد، دشمنان را ناامید كنند.

نكته دوم كه رهبر انقلاب اسلامی به آن اشاره كردند «اهمیت جایگاه ریاست جمهوری» بود كه گفتند: جایگاه ریاست جمهوری، مهمترین و مؤثرترین مدیریت كشور است و طرح برخی مسائل همچون اینكه رئیس‌جمهور اختیاراتی ندارد یا تداركاتچی است، خلاف واقع و از روی بی‌مسئولیتی یا بی‌اطلاعی یا غرض‌ورزی است.

ایشان با تأكید بر اینكه ریاست جمهوری پُرمشغله‌ترین و پُرمسئولیت‌ترین مدیریت كشور است، افزودند: تقریباً همه‌ی مراكز مدیریتی و اكثر امكانات حكومتی در اختیار رئیس‌جمهور است و مدیریت‌ها در بخش‌هایی مثل قضایی و نظامی در قبال ریاست جمهوری، ناچیز است.

رهبر انقلاب اسلامی گفتند: همه ما باید به هنگام رأی دادن متوجه مسئولیت بزرگ و سنگینی باشیم كه بر عهده رئیس‌جمهور است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خطاب به افرادی كه می خواهند داوطلب انتخابات شوند، گفتند: انتظار داریم سنگینی كار را متوجه شوید و بدانید چه مسئولیت سنگینی را می خواهید بر دوش بگیرید. اگر دیدید كه می توانید این مسئولیت را بعهده بگیرید، آن‌گاه وارد كارزار انتخاباتی شوید.

رهبرانقلاب اسلامی تأكید كردند: مشكلات اصلی كشور را بدانید و برای آنها برنامه و راه‌حلِ ولو اجمالی داشته باشید. اقتصاد كشور و مسائل مهم آن مانند رشد تولید ملی، رشد سرمایه گذاری، تقویت پول ملی و مسئله تورم، موضوع امنیت كشور، آسیب‌های اجتماعی، نحوه مواجهه با سیاست های پیچیده دنیا و مسئله بسیار مهم فرهنگ را بشناسید.

ایشان با تأكید به آحاد مردم مبنی بر دقت در انتخاب خود، در بیان ویژگی‌های یك رئیس‌جمهور مطلوب گفتند: رئیس‌جمهور مطلوب باید با كفایت، با ایمان، عدالت‌خواه و ضد فساد، دارای عملكرد انقلابی و جهادی، معتقد به توانمندی‌های داخلی، معتقد به جوانان به‌عنوان پیشران حركت عمومی كشور و امیدوار به آینده باشد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأكید كردند: اگر چنین فردی بر سر كار بیاید، كشور را به نقطه‌ی مطلوب خواهد رساند و مردم باید فردی با این خصوصیات را پیدا كنند كه البته پیدا كردن آن شاید برای آحاد مردم آسان نباشد و باید به افراد مطلع و مورد اطمینان مراجعه كنند.

رهبر انقلاب اسلامی در پایان بحث انتخابات، به لزوم حفظ وحدت و انسجام ملی اشاره كردند و افزودند: انتخابات باید نماد وحدت ملی باشد نه نماد دودستگی و تفرقه و دوقطبی گری.

ایشان با تأكید بر اینكه تقسیم بندی‌های غلط چپ و راست باید كنار گذاشته و فقط آینده كشور و نظام اسلامی در نظر گرفته شود، خاطر نشان كردند: اختلاف در سلیقه و بینش سیاسی و قومیت و مذهب اشكالی ندارد اما این مسائل نباید برهم زننده وحدت ملی باشند.

بخش پایانی سخنان رهبر انقلاب اسلامی به موضوع برجام و مسائل منطقه اختصاص داشت.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به شكست سیاست فشار حداكثریِ آمریكا، گفتند: آن احمق قبلی، فشار حداكثری را برای ضعیف كردن ایران طراحی و اجرا كرد تا ایران ضعیف را پای میز مذاكره بكشاند و خواسته‌های مستكبرانه خود را تحمیل كند اما هم خودش با آن فضاحت از قدرت كنار رفت و هم آمریكا را مفتضح كرد و جمهوری اسلامی با قدرت و عزت همچنان ایستاده است.

ایشان تأكید كردند: فشار حداكثری شكست خورده و اگر دولت جدید آمریكا بخواهد همان سیاست را ادامه دهد، آنها نیز با شكست مواجه خواهند شد و ایران روز به روز قوی‌تر می‌شود.

رهبر انقلاب اسلامی سیاست اعلامی ایران درباره برجام و تعامل با طرفهای برجامی را تخطی‌ناپذیر و مورد اتفاق همه خواندند و تأكید كردند: آمریكا باید همه‌ی تحریم‌ها را لغو كند، بعد ایران راستی‌آزمایی خواهد كرد و در صورت لغو واقعی تحریم‌ها، بدون هیچ مشكلی به تعهدات برجامی خود بازخواهیم گشت.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: قول آمریكایی‌ها معتبر نیست كه بخواهند تحریم‌ها را روی كاغذ بردارند بلكه باید در عمل تحریم‌ها را بردارند و جمهوری اسلامی آن را راستی‌آزمایی كند.

ایشان با اشاره به اظهارات برخی مسئولان آمریكایی مبنی بر لزوم تغییر برجام به علت تغییر شرایط گفتند: بله، شرایط نسبت به سال 94 تغییر كرده اما این تغییر به نفع ایران بوده نه آمریكا.

ایشان، ایرانِ امروز را بسیار قوی‌تر و خود اتكاءتر از آن روز توصیف كردند و افزودند: در مقابل، آمریكا ضعیف‌تر شده زیرا دولتی بر سر كار آمد كه با حرف و كار و كنار كشیدنش، آمریكا را مفتضح كرد و مشكلات اقتصادی نیز آن را فرا گرفته است. البته امروز هم سرنوشت رئیس‌جمهور آمریكا معلوم نیست چه خواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامی تأكید كردند: بنابراین در صورت تغییر، برجام باید به نفع ایران تغییر كند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطر نشان كردند: البته ما با ابتكار جوانان و شركتهای دانش‌بنیان، تحریم‌ها را بی‌اثر كرده ایم و این راه را با قوت ادامه خواهیم داد.

ایشان با تأكید بر عجله نداشتن ایران در خصوص راه‌حل ارائه شده برای برجام، گفتند: برخی می‌گویند نباید فرصت‌سوزی كرد. این حرف درست است اما عجله هم نباید كرد.

ایشان با اشاره به اینكه در مواردی ضرر عجله بیشتر از فرصت‌سوزی است، گفتند: بعنوان نمونه، در قضیه‌ی برجام عجله شد و در حالی كه ما همه‌ی تعهدات خود را انجام دادیم، طرف‌های مقابل، تعهداتِ روی كاغذِ خود را انجام ندادند.

رهبر انقلاب اسلامی تأكید كردند: صبر و حوصله ایران زیاد است و اگر آنها سیاست اعلامی ما را قبول كردند، كار درست می‌شود و اگر هم قبول نكردند شرایط به همین شكل ادامه خواهد یافت.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اظهارات برخی سیاسیون را مبنی بر اینكه در پیشقدم شدن برای عمل به تعهدات فرقی وجود ندارد، این موضوع را به علت سابقه بد آمریكایی‌ها قابل قبول ندانستند و گفتند: بحث «اول من، اول تو» نیست بلكه ما به تعهد آنها اطمینانی نداریم زیرا در زمان اوباما به آنها اعتماد و به تعهدات خود عمل كردیم اما آنها در حالی‌كه روی كاغذ از برداشته شدن تحریم‌ها سخن می‌گفتند، به تعهدات خود عمل نكردند و عوامل‌شان هر شركتی را كه قصد كار كردن با ایران داشت، از سرمایه‌گذاری می‌ترساندند.

ایشان سیاست آمریكا در برخورد با ایران و قضایای منطقه از جمله حمایت از رژیم صهیونیستی، حضور غاصبانه در سوریه، همراهی با دولت سعودی در حمله به مردم مظلوم یمن و قضیه فلسطین را اشتباه خواندند و گفتند: امت اسلامی هرگز قضیه فلسطین را فراموش نخواهد كرد و دل بستن به عادی‌سازی روابط رژیم اشغالگر با چند دولت حقیر، كاملاً بی‌ارزش و اشتباه است.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به چراغ سبز دولت دموكرات اوباما به دولت سعودی برای آغاز جنگ یمن و حمایت تجهیزاتی از بمباران مردم افزودند: آنها با گذشت شش سال نتوانستند مردم یمن را تسلیم كنند و امروز این سؤال از آمریكایی‌ها وجود دارد كه آیا از روز اول می‌دانستید دولت سعودی را در چه باتلاقی گرفتار می‌كنید كه امروز، هم خارج شدن از جنگ برایش ضرر دارد هم ادامه دادن آن؟

ایشان قضیه یمن و درماندگی دولت سعودی را نمونه‌ای از نتایج اعتماد به آمریكا از طرف متحدان آن دانستند و گفتند: آمریكایی‌ها این منطقه و ملتها را نمی‌شناسند و دائماً اشتباه می‌كنند.

دسترسی سریع