توصیه‌های متخصص بیماری عفونی درباره تب دنگی

دكتر مرتضی ایزدی در گفتگو با رادیو صبا درباره تب نوظهور دنگی به اطلاعاتی به مخاطبان ارائه كرد

1403/04/19
|
10:34
|

به گزارش روابط عمومی رادیو صبا، «صبح صبا» یكی از برنامه‌های پرمخاطب این شبكه رادیویی است كه در قالب مجله صبحگاهی در فضایی طنز مخاطبان را در جریان رویدادهای روز جامعه قرار می‌دهد.
با توجه شیوع تب دنگی در جهان برنامه «صبح صبا» در گفتگو با دكتر مرتضی ایزدانی متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری اطلاعاتی درباره این بیماری به مخاطبان ارائه كرد.
دكتر ایزدی درباره این بیماری بیان كرد، بیماری تب دنگی یك بیمار ویروسی است كه از گزش پشه آئدس ایجاد می‌شود. به شرطی كه این پشه قبلا فردی را كه ویروس این بیماری را داشته نیش زده باشد و بر اثر گزش افراد، ویروس این بیماری را به فرد دیگر منتقل كند.
وی افزود: علائم بیماری تب دنگی به صورت درد عضلانی، تب، سردرد، درد پشت حدقه چشم، گاهی اوقات اسهال، خونریزی از لثه، خونریزی از بینی و بثورات جلدی، بیشتر بروز پیدا می كند كه این موارد مهترین علائم هشدار دهنده ابتلا به بیماری تب دنگی است.
بسیاری از بیماران در سطح خفیف یا كم علامت بهبود می‌یابند، اما برخی دیگر از این گروه كه از بیماران علائم هشدار دهنده داشته و در نهایت ممكن است وارد مرحله شدید این بیماری شوند.

دكتر ایزدی به مخاطبان توصیه كرد در صورت سفر برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری از لباس مناسب و شره كش‌ها برای دور كردن این حشره استفاده نمایند.

صبح صبا شنبه تا چهارشنبه ساعت 6 صبح به تهیه كنندگی امیر اكبری و اجرای مهبد قناعت پیشه راهی آنتن می‌شود.

در ادامه شنونده فایل صوتی این گفتگو باشید

دسترسی سریع