جمع طنازان زیر «چتر لبخند»

اختتامیه اولین جشنواره طنز و رادیو با عنوان «زیر چتر لبخند» برگزار شد.

1400/12/10
|
00:27

به گزارش روابط عمومی رادیو صبا، در آستانه عید مبعث پیامبر گرامی اسلام (ص) اولین دوره جشنواره «زیر چتر لبخند» با حضور شاهید مظفری قائم مقام معاونت صدا،حسین قرایی مدیركل روابط عمومی صدا وسیما، محمد جعفر محمد زاده مدیر رادیو ایران،صدیقه اعتماد سعید مدیر رادیو سلامت، حمیدرضا افتخاری مدیررادیو صبا و تنی چند از هنرمندان وطنازان رادیو در محل استودیو شماره یك ساختمان شهدای رادیو برگزار شد.

در این مراسم، مدیررادیو صبا با بیان اینكه هدف جشنواره «زیر چتر لبخند » جمع كردن همه طنازان ایرانی،چه حرفه ای و چه آماتور زیر چتر لبخند است، گفت: اولین دوره جشنواره زیر چتر لبخند از آذر ماه سال جاری فعالیت خود را آغاز كرد و 384اثر به دبیرخانه رسید. 261اثر در بخش مردمی‌بود كه در سه ساختار داوری شد. همچنین 123اثردر بخش حرفه ای طبقه بندی شد.

افتخاری اظهار امیدواری كرد : تلاش می‌كنیم باشگاه طنز پردازان جوان را ایجاد كنیم.

وی ادامه داد: قصد داریم دومین دوره جشنواره را سال آینده در دهه ولایت شروع كنیم و اختتامیه را در هفته وحدت برگزار نماییم.

در ادامه این مراسم مریم جلالی بیانیه هیات داوران را قرائت كرد.

در این بیانیه آمده بود:

جشنواره‌ها فرصت طلایی تجربه و دانش اند. زیر چتر لبخند همان سایه ای است كه با آن می توان قد كشید. رقابت آثاری از سراسر ایران بسیار دلپذیر بود. علیرغم نقاط قوت برنامه‌ها هنوز جای رشد در تولید برنامه‌های طنز فراوان است. اشراف بر ادبیات غنی و پشتوانه این سرزمین ضریب آثار را بالا می‌برد. «فرم» كمتر مورد توجه برنامه‌سازان قرار گرفته بود با این حال گام اول جشنواره را امیدوارانه می‌بینیم. معاونت صدا مسیر درستی را برای تولیدات طنز در نظر گرفته است.
سپس یك پرده‌خوان، با نمایش تصاویری از محمد اوزی ـ تهیه‌كننده و مجری رادیو ـ داستان زندگی و سابقه حضورش در رادیو را با متنی طنز و آهنگین، مرور كرد و در ادامه از این هنرمند باسابقه رادیو تقدیر شد.
عناوین برگزیدگاندر ادامه مراسم، اسامی و عناوین برگزیدگان اعلام شد.

جایزه بهترین گویندگی به عرفانه نعمتی سامانی برای برنامه «خاطره با چاشنی كرونا»، دیپلم افتخار نویسندگی به امیر سیاهی برای اثر «یك بارمصرف پلاستیكی، پر»، جایزه بهترین متن طنز به عرفان صادقی برای متن «برسد به دست كروناز عزیزم»، جایزه بهترین اجرای طنز به عماد صدری نژاد برای برپاخند « ازدواج در كرونا»، جایزه بهترین پادكست به پویا الهامی‌برای پادكست زالزالك، جایزه بهترین اثر در بخش مردمی‌به ستایش ایلكا برای اثر« در روز جهانی خنده» و كیاوش كمالی فر برای برنامه«شهر جفنگ» اختصاص یافت.

همچنین جایزه بهترین صدابردار به مجید آئینه برای صدابرداری برنامه «حباب» از رادیو اقتصاد،جایزه بهترین گوینده زن به نسیم رفیعی برای گویندگی برنامه« صبح جمعه با شما» از رادیو ایران،جایزه بهترین گوینده مرد به مهدی صفر پور برای گویندگی برنامه «رندانه» از مركز گلستان، جایزه بهترین نویسندگی به سمیه قاسمی‌برای نویسندگی برنامه «كوچه سلامت» از رادیو سلامت،جایزه بهترین شخصیت طنز بطور مشترك به منصور اسكندری برای خلق شخصیت «كمال همنشین» در برنامه «ایرانشهر» و بهاره غنی زاده برای خلق شخصیت «قنداب خالا» در برنامه «الو قنداب خالا» از مركز آذربایجان غربی، جایزه بهترین بازیگر زن به كودك بازیگر هلیا توحیدلو برای بازیگری در برنامه «چوب خط »از رادیو جوان و به فرانك رفیعی طاری برای بازیگری در برنامه «صبح جمعه با شما» و جایزه بهترین بازیگر مرد بطور مشترك به محسن گیلك زاده و مهدی خدایی برای بازیگری در برنامه «خندانك» از مركز قزوین،تعلق گرفت.

هیات داوران نخستین جشنواره زیر چتر لبخند جایزه ویژه خود را برای تولید برنامه ای طنز در شبكه معارف به محمد حسین آزما برای برنامه «پند خند» و برای یك عمر تلاش و استمرار در عرصه بازیگری رادیویی به عباس محبی خالق شخصیت دوست داشتنی «جانعلی» تقدیم كرد.

همچنین جایزه ویژه پاسداشت ادبیات فارسی برای تلاش در حفظ و پاسداشت زبان فارسی به رشید كاكاوند برای اجرای برنامه «نیشدارو» از رادیو فرهنگ، جایزه بهترین برنامك به مطهره مهرابی تهیه كننده برنامك «طوری نو» از رادیو گفت و گو، جایزه بهترین برنامه كوتاه به امیر عضد تهیه كننده برنامه «عضد شو» از رادیو جوان اختصاص پیدا كرد.

جایزه بهترین مجله طنز هم به فاطمه پیری تهیه كننده برنامه «چشم زخم» از مركز آذربایجان شرقی، جایزه بهترین جنگ نمایشی به مجتبی طالبی تهیه كننده برنامه «دلاشاد» از مركز گلستان تقدیم شد.

در نهایت، جایزه بهترین اثر جشنواره به امیر اكبری سردبیر برنامه «صبح صبا» از رادیو صبا اختصاص یافت.
برگزاری آیتم‌های طنز توسط هنرمندان رادیو، از دیگر بخش های اختتامیه جشنواره زیر چتر لبخند بود.

دسترسی سریع