روابط عمومی صداو سیما/ماجرای عاشقانه‌های رهی معیری را از رادیو صبا بشنوید

ماجرای عاشقانه‌های رهی معیری را از رادیو صبا بشنوید

1400/08/24
|
15:01

رادیو صبا روز سه شنبه 25 آبان در برنامه مستند «ماجرا» به دنبال علت شهرت غزل های عاشقانه رهی معیری می‌ گردد.
به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، «ماجرا» عنوان یكی از برنامه‌های مستند رادیو صباست كه در قالب گزارش، به بررسی دلایل شهرت افراد و ماجراهای معروف می‌پردازد.
این برنامه روز سه شنبه 25 آبان با توجه به سالروز درگذشت رهی معیری در روز گذشته، با موضوع آشنایی با رهی معیری پخش می‌ شود.
احتمالا شعر معروف «شد خزان گلشن» با صدای بدیع زاده را كه می‌شنوید، زیبایی شعر، شما را شگفت‌زده می‌كند. این شعر متعلق به محمدحسن معیری، متخلص به «رهی» است. شاعری كه آن را به‌ واسطه غزل‌های مشهورش می‌ شناسید.
رهی یكی از شاعران و غزل‌سرایان مشهور معاصر است و مجموعه سایه او، یكی از شاهكارهای ادبی ایران محسوب می‌شود. او در اشعارش از اندیشه‌های ناب و تخیلات لطیفی بهره برده است و سروده‌هایش، زبانی یك‌دست دارند.
او فعالیت خود در زمینه شعر را با ورود به انجمن ادبی حكیم نظامی‌ با سرپرستی وحید دستگردی آغاز كرد. در این انجمن رهی خودی نشان می‌داد و از اعضای فعال این انجمن محسوب می‌ شد. سپس انجمن ادبی فرهنگستان را با افرادی دیگر تاسیس كرد و از اعضای مشهور آن انجمن شناخته می‌شد.
در برنامه «گل‌های رنگارنگ» رادیو رهی معیری با داوود پیرنیا در انتخاب اشعار برنامه همكاری می‌كرد و تا آخر عمر خود سرپرستی آن را برعهده داشت.
رهی معیری، غزل سرای معاصر در 24 آبان ماه 1347، در 59 سالگی بر اثر ابتلا به سرطان در گذشت.
مستند «ماجرا» به تهیه كنندگی انسیه شمس اللهی روز سه شنبه 25 آبان ساعت 14:30 تقدیم مخاطبان رادیو صبا می‌ شود.

دسترسی سریع