خبرگزاری مهر/ لزوم اصلاح فرهنگی در مسئولیت پذیری‌ و نقش آفرینی زنان

معاون امور زنان و خانواده با بیان اینكه در مسئولیت پذیری‌، مدیریت و نقش آفرینی زنان باید اصلاح فرهنگی داشته باشیم، گفت: با توجه به این موضوع مشكلات اشتغال، ازدواج و رفاه دختران رفع می‌شود.

1402/03/05
|
15:29

به گزارش خبرگزاری مهر ، انسیه خزعلی، معاون امور زنان و خانواده درباره اینكه مهمترین دغدغه دختران در شرایط كنونی چیست، اظهار كرد: ایجاد زمینه برای فعالیت‌های فرهنگی دختران یكی از مواردی است كه زمینه بسیاری از موارد دیگر را برای آنان فراهم می‌كند. خیلی از مسائل كنونی نشأت گرفته از نوع نگاه فرهنگی است و اگر بتوانیم اصلاحات فرهنگی ایجاد كنیم مشكلات اشتغال، ازدواج و رفاه دختران حل می‌شود.
خزعلی بیان كرد: تا كنون و بعد از انقلاب اسلامی و جاری شدن این نگاه امام خمینی (ره) در جامعه كه زن‌ها را به میدان آورد و آنگونه كه باید كه ابزار نباشند زمینه را برای رشد آنها فراهم كردند ما را جلو انداخت. اگر این نگاه‌های فرهنگی اصلاح بشود، بسیاری از معضلات حل خواهد شد.
معاون امور زنان و خانواده با بیان اینكه با این حال در بحث آموزش شكافت جنسیتی به نسبت بر طرف شده است، خاطرنشان كرد: در مسئولیت پذیری‌های زنان، مدیریت زنان و نقش آفرینی آنان در جامعه باید اصلاح فرهنگی داشته باشیم. یكی از كارهایی كه در سفرهای استانی به آن پرداختیم بحث شناسایی بسترهای استان‌ها و كمبودهای زیرساختی برای بانوان است؛ تا به مقدار وسع و بودجه دولت بتوانیم در هر استان برخی از مشكلات را حل كنیم.
وی بیان كرد: یكی از این مسائل ورزشگاه‌ها بوده است. در برخی از استان‌ها حتی ساعت تقسیم ساعات را بررسی می‌كنیم. بعضی از باشگاه‌ها حتی صرفاً اختصاص به بانوان دارد. تلاش می‌كنیم باشگاه‌ها و پارك‌های مختص بانوان تأسیس كنیم.
خزعلی در برنامه تهران 20 افزود: ایجاد امید به آینده خوب و مطلوب و فراهم كردن شرایط كاری در ایجاد شرایط خوب و نشاط خیلی مهم است كه با مهارت آموزی به دختران فراهم خواهد شد. یكی از كارهای انجام شد در استان‌ها این است كه دبیرستان‌ها را تجهیز كنیم تا كارآفرینی و تجهیزات آن را برای دختران فراهم كنند.
در ادامه سمیه حاج‌علی، قاری بین المللی و حافظ كل قرآن در خصوص مطالبات بانوان قاری اظهار كرد: توجه به فعالیت‌های قرآنی بانوان باتوجه به اینكه نقش تربیتی دارند و توجه به حوزه فرهنگی در آن نمود بارزی دارد. مهم‌ترین چالشی كه الان با آن مواجه هستیم این است كه با وجود اینكه تعداد بانوان قرآنی به لحاظ تعداد از آقایان بیشتر است و حدود 80 درصد از حافظان قرآن بانوان هستند، متأسفانه در حوزه‌های تصمیم گیری و كلان مدیریتی حضور كمرنگی دارند. حتی شاید در امور قرآنی این عدد صفر باشد.
خزعلی در جواب با بیان اینكه مهمترین معضل بانوان زیرساخت‌های فرهنگی اجتماعی است، عنوان كرد: این یك واقعیت است و از مطالبات جدی بانوان است كه باتوجه به موقعیت‌ها و توانمندی‌هایی كه دارند، در تصمیم گیری‌ها مشاركت داشته باشند. امیدواریم این فرهنگ در جامعه ما جا بیفتد. این باید در جامعه مردان توسعه و رسوخ پیدا كند؛ البته بخشی از این عدم حضور ممكن است به دلیل مشغله‌های خانه داری بانوان باشد.
معاون رئیس جمهور خاطرنشان كرد: در آخرین دیدار با رهبری یكی از موارد مطرح شده از سوی ایشان این بود كه خانم‌ها در تصمیم گیری‌های كلان مشاركت داشته باشند. امكانات دولت به صورت مساوی برای دختر و پسر وجود دارد اما نگاه ویژه به دختران است. برای مثال برای نشاط دختران پارك بانوان تأسیس می‌كنیم. یا برای بازمانده از تحصیل‌های خانم در مناطق خاص كه شرایط دسترسی به مدرسه را نداشتند، دولت در آن روستاها خوابگاه برای دانش‌آموزان دختر ایجاد كند. همچنین اگر امكانش باشد وسیله نقلیه ایمنی را برای رفت و آمد دختران روستایی به مدارس مهیا كند.
در ادامه حدیثه پورهاشمی، عضو تیم ملی هاكی روی یخ بانوان در تماس تلفنی با برنامه تهران 20 به بیان مشكلات ورزشكاران بانو پرداخت و گفت: ما مشكلاتی داریم كه خداروشكر بخشی بعد از سفر حل شد اما مشكل كه همچنان باقی مانده این است كه بانوان برای تهیه هزینه اعزام، بلیت، ویزا و تجهیزات ورزشی دچار مشكل هستند. اگر بودجه‌های بیشتری به ما تعلق بگیرد بیشتر نقش آفرینی جهانی خواهیم كرد. تیم ما بدون توجه و بودجه عازم مسابقات شد و كارمان این بود كه برای پرچم بجنگیم. باتوجه به پتانسیلی كه داشتیم اگر توجهی به ما بشود سال آینده برای قهرمانی و مدال می‌جنگیم.
خزعلی نیز در جواب بیان كرد: به شما بابت نایب قهرمانی تبریك می‌گویم. شما نشان دادید كه توانمندی دختران ایران چقدر بالاست. خیلی از كشورهای پیشرفته در مقابل دختران ما صفر بودند و آنعا 81 گل زدند. كسی فكر نمی‌كرد چنین نتایجی كسب كنید. واریزی اول برای تقدیر انجام شده است و بیشتر خواهد شد. در روز چهارشنبه از جانب معاونت زنان از ورزشكاران افتخار آفرین تقدیر خواهد شد. دختران ما با حفظ حجاب معرف زن ایرانی بودند و نشان دادند كه با حفظ حجاب می‌شود جایگاه را حفظ كرد. در سال گذشته مدال كسب شده توسط دختران هم اندازه مدال‌های اقایان بود.
وی درباره قهرمانی ملی‌پوش تیم هاكی روی یخ گفت: درك می‌كنم كه بانوان برای ورزش كردن مسائلی در پیش دارند. اگر ممكن است باشگاه‌های ورزشی در مناطقی كه دسترسی سخت دارند ایجاد بشود تا احساس خوب ورزش كردن برای اینكه دختران خودشان را بالا بكشند به وجود بیاید. بعضی مناطق دسترسی كم دارند و اگر به این توجه بشود قطعاً اتفاقات بهتری را در آینده شاهد خواهیم بود.
خزعلی عنوان كرد: باید در مناطق محروم زمینه‌های ورزش را ایجاد كنیم. بستر ورزش همگانی در بسیاری از نقاط فراهم شده است و باید زمینه ورزش قهرمانی نیز فراهم بشود. بعضی از ورزش‌ها هزینه‌های زیادی دارد و دولت هم باید بخشی از این را حمایت كند. این رشته هزینه بالایی دارد و امیدواریم كمك‌های اعتباری دولت بیش از پیش بشود.
در بخش دیگری از برنامه «تهران 20» مبینا ندائی دارنده مدال طلا غرب آسیا در رشته بدمینتون به بیان مطالبات بانوان در این حوزه پرداخت و گفت: مورد اول در اختیار گذاشتن بودجه بیشتر برای اعزام‌های برون مرزی به منظور بازی‌های بین المللی است تا دخترانی كه می‌خواهند رنك خود را برای بازی‌های المپیك افزایش بدهند به خواسته خود برسند. من خودم تمام تلاشم را می‌كنم كه سهمیه المپیك را كسب كنم و اگر می‌خواهم در مسابقات بین المللی شركت كنم و بودجه زیادی لازم دارم. نكته دوم هم توجه بیشتر به قهرمانان و در اختیار گذاشتن تسهیلات ویژه در ورزش‌های حرفه‌ای و تقویت رسانه‌ای برای جذب حامیان مالی و اشتغال زایی برای آنان است.
خزعلی نیز در پاسخ تاكید كرد: اولین كسب سهمیه المپیك و پارالمپیك دختران ما در تیراندازی داشتند و این قابل تقدیر است. مسئله بودجه باید مورد توجه قرار بگیرد و اختصاص به خانم‌ها ندارد. سال گذشته توجه ویژه در برخی رشته‌ها مثل فوتبال به خانم‌ها شد. در فوتبال با هواپیمای اختصاصی به مسابقات رفتند و حتی كودك یكی از بازیكنان همراه او بود. رادیو ورزش خاص دختران راه اندازی شده است. مسئله استخدام ورزشكارانی كه مدال جهانی می‌آورند به نتیجه رسیده است و اگر كسی به مشكل خورده باید پیگیری كند تا حل بشود.
حاج‌علی قاری قرآن نیز در پایان خاطرنشان كرد: دختران قرآنی ما پای كار فرهنگی هستند و علاقمند هستند تا در این حوزه فعال باشند. اما ما فضای لازم برای فعالیت نداریم. انشالله ما در حوزه امور زنان یك بخشی را برای فعالیت‌های قرآنی بانوان كشور داشته باشیم كه از پراكندگی دربیاید و در حوزه ترویج فعالیت‌های قرآنی بهتر باشیم.
معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری نیز در پایان خاطرنشان كرد: چون ما ستادی هستیم بودجه ویژه‌ای برای برنامه‌های اجرایی نداریم، اما سیاست‌گذاری می‌توانیم بكنیم. كارگروهی هم داریم و می‌توانیم امور را با سیاست گذاری پیدا كنیم. قرارگاه دختران را از چند هفته پیش ایجاد كردیم و دستور به آن در استان‌ها دادیم.

دسترسی سریع