صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

اسماعیل امینی
شاعر، طنزپرداز و پژوهشگر

بیش از چهار دهه از حضور اسماعیل امینی در عرصه طنز می‌گذرد و حالا می‌توان او را یکی از طنزپردازان و پژوهشگران جدی این حوزه دانست؛ آنچنان که سابقه همکاری با بزرگانی همچون کیومرث صابری فومنی (گل آقا) و ابوالفضل زرویی نصرآباد در سابقه کاری‌اش ثبت شده، او بتازگی کار تألیف دو مجموعه تازه را در این حوزه به پایان رسانده است که درباره این کتاب‌ها توضیحات بیشتری می‌دهد.

بتازگی کار تألیف دو کتاب تازه را به پایان رسانده‌ام، هر‌چند که با توجه به‌ گرفتاری‌های اقتصادی که گریبان صنعت نشر را گرفته و از سویی مسأله کاغذ نمی‌توانم با اطمینان از زمان انتشار آنها صحبت کنم. «جلسه طنز» یکی از این کتاب‌هاست که خلاصه‌ای از سال‌ها فعالیت من را در حوزه طنز در برمی‌گیرد؛ آنچنان که شاید بتوان آن را چکیده‌ای از 40 سال تجربه نظم و نثری دانست که در این حوزه کسب کرده‌ام. البته افزون بر تجربه‌های شخصی خودم، مخاطبان در این کتاب که در قالب مجموعه‌ای از یادداشت‌هاست با داشته‌های بزرگانی همچون زرویی نصرآباد، عمران صلاحی و کیومرث صابری فومنی هم در این حوزه آشنا خواهند شد. «جلسه طنز» بیشتر جنبه آموزشی دارد و بخش عمده‌ای از یادداشت‌های آن پیش‌تر جایی منتشر نشده‌اند. مهم‌ترین دلیلی که منجر به انتخاب قالب یادداشت برای تألیف این کتاب شده از تلاش من برای ساده‌نویسی نشأت می‌گیرد، از همان ابتدای تألیف بنای خود را بر این گذاشتم که کتابی ساده و همه فهم برای آنهایی بنویسم که خواهان یادگیری طنزنویسی هستند. به گمانم این شیوه برای مخاطبان عادی و طنزنویسانی که تازه ابتدای راه هستند مناسب‌تر باشد و آنان بتوانند از طریق برخی اصول کار را بیاموزند. با تغییر و تحولاتی که زندگی امروز به آن مبتلا شده اهالی کتاب با مخاطبانی شتابزده روبه‌رو هستند که فرصت چندانی برای مطالعه متن‌های طولانی ندارند؛ وقتی قالب یادداشت را برای نوشتار کتاب درنظر گرفتم پیش خود گفتم شاید مخاطبان کم حوصله اشتیاق بیشتری به مطالعه متن‌های کوتاه نشان بدهند. همان طور که اشاره شد این کتاب حاصل درمیان گذاشتن مستقیم تجربه‌های شخصی خود من با مخاطبان است. علاوه بر این حاصل همکاری و حتی هم صحبتی‌ام با این بزرگان را هم با مخاطبان به اشتراک گذاشته‌ام. البته قسمتی از کتاب هم دربردارنده مطالعات فشرده‌ای است که درباره این بخش از ادبیات‌مان داشته‌ام. آنچنان که موضوع پایان نامه دکترای من هم درباره این مسأ‌له بوده است.

از آنجایی که علاقه‌مندی شخصی‌ام به حوزه نظم است اغلب مصادیق و آموزش‌هایی که آورده‌ام هم این بخش را دربرمی‌گیرد، هر چند که به‌هر حال نمونه‌هایی از نثر هم آورده‌ام. در حوزه نظری به سراغ فنون ادبی برای فعالیت در حوزه ادبیات طنز رفته‌ام. اما کتاب دیگری که آماده نشر دارم، اثری متعلق به گروه سنی نوجوان است و دربردارنده مجموعه‌ای از اشعار است؛ اشعار این مجموعه هم اشعاری با محتوای طنز را شامل می‌شود منتهی طنزی که تأکید بسیاری به دور ماندن آن از برخی سخیف گویی‌هایی دارم که برخی به اسم طنز پیش روی مخاطبان می‌گذارند.

منبع: روزنامه ایران

مرتبط با این خبر

  • نکات بهداشتی درباره ویروس کرونای جدید

  • مروری بر تاریخچه طناب زنی در «سمسارستان»

  • میرطاهر مظلومی با «آب نبات دارچینی» به رادیو نمایش می‌آید

  • شوخی و خنده با "مهندس" در صبح صبا

  • مجموعه طنز «زیر خاکی» از فروردین 99 روی آنتن می رود

  • نگاهی طنز به "مقوله ازدواج" در رادیو صبا

  • نگاه دنیا به جشن ملی ایرانی‌ها

  • جای خالی نشریات فکاهی و طنز سنتی ایران

  • بیانات مقام معظم رهبری در دقایق آغاز رأی‌گیری

  • «فرزندان ایرانیم»؛ خاطراتی طنز از آموزش زمان جنگ