صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

مدیر رادیو صبا در گفت‌وگو با فارس از تدارک برنامه‎های تابستانی رادیو صبا و دشواری‎های تولید برنامه‌های شاد و مفرح می‎گوید.

به گزارش روابط عمومی رادیو صبا، مدیر رادیو صبا در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفت: تولید برنامه‌های شاد برای مخاطبان که آنها را بخنداند کار بسیار سختی است و ما اشکمان درمی‌آید تا مخاطب را بخندانیم.

«سعید یوسف‌نیا» که به تازگی به سمت مدیریت شبکه رادیویی صبا منصوب شده است، در گفت‌وگو با خبرنگار رادیو و تلویزیون خبرگزاری فارس درباره تغییراتی این شبکه گفت: ما در شبکه رادیویی صبا باید روزانه 16 ساعت برنامه تولید کنیم و مسلما تولید برنامه‌های طنز و سرگرمی کار بسیار سختی است.

وی ادامه داد: در زمینه سختی و مشکلاتی که در تهیه و تولید برنامه‌های طنز و مفرح پیش رو داریم، باید بگویم که ما اشکمان درمی‌آید تا باعث شادی و خنده مخاطبانمان بشویم. چون کار بسیار مشکلی است که شما برنامه‌ای تولید کنید که به دل مخاطبان بنشیند و آنها را شاد کند،به همین منظور هم ما تغییرات عمده‌ای در این زمینه داشته‌ایم. به عنوان مثال برخی مجری‌ها تغییر کرده‌اند، برخی ساختارها متفاوت شده‌اند و حتی برخی گویندگان به برنامه‌ها اضافه شده‌اند.

یوسف‌نیا تاکید کرد: در راستای همه این تغییرات، به ساماندهی برنامه‌های موفق شبکه رادیویی صبا هم پرداخته‌ایم که از این جمله می‌توانم به سمسارستان و زنگ صبا اشاره کنم که از هفته آینده 2 بچه جدید به برنامه زنگ صبا اضافه می‌شوند. چند برنامه جدید هم برای تابستان به جدول پخش ما اضافه شده‌اند. البته ما اعتقاد داریم که رادیو صبا شبکه‌ای برای همه فصول است جز 2 ماه محرم و صفر که در این 2 ماه هیچ برنامه طنزی به روی آنتن نمی‌رود.

وی همچنین به این نکته اشاره کرد که ما تلاش می‌کنیم که بتوانیم برای مخاطبان خود اوقات فراغت فراهم کنیم نه اینکه اوقات فراغت را پر کنیم. شنوندگان حق دارند در هر صورتی فراغتی از درد و رنج‌ها داشته باشند و بتوانند آستانه تحمل خود را بالا ببرند. ما تلاش می‌کنیم به مخاطب این نکته را یادآوری کنیم که می‌توان در مواجهه با مشکلات لبخند زد و دائم نگران نبود. این درست است که همواره نمی‌توان در هر موقعیتی خندان بود اما ایده‌آل ما این است که بتوانیم حال شنوندگان را خوب کنیم. رادیو صبا سعی می‌کند روحیه مردم را حفظ کند.

یوسف‌نیا در ادامه گفت‌وگو با فارس به برنامه‌های جدید این شبکه در فصل تابستان اشاره کرد و گفت: از اول تیر ماه برنامه یک روز خط خطی به روی آنتن رفته که تهیه کننده آن رضا عزتی از برنامه‌سازان موفق ماست و گوینده آن نیز یزدان فتوحی است، سجاد شهرابی نیز بازیگر این برنامه است و نویسندگان خیلی خوب این برنامه، فاطمه ترسا، حمید پارسا و بیتا اسماعیلی هستند که زحمت بسیار می‌کشند. این برنامه روزهای پنجشنبه و جمعه ساعت 15:30 تا 16 به روی آنتن می‌رود.

وی در ادامه اظهارداشت: برنامه شکر شکن، عنوان برنامه دیگر ماست که یک روز در میان پخش می‌شود که جالب و شنیدنی است و رضا عزتی تهیه کنندگی و محمدرضا قلم‌بر گویندگی آن را برعهده دارند. میزگرد نیز عنوان برنامه دیگری از رادیو صباست که اسم جدی دارد اما آن چنان جدی نیست. در این برنامه ما 5 کودک داریم که به صورت بسیار جدی با آنها گفت‌وگو می‌شود و مخاطبان تحلیل‌های بسیاری جدی کودکان را از زبان آنها می‌شوند. تهیه کننده این برنامه محسن جواهری است که از 6 تیر روی آنتن رفته و از شنبه تا جمعه ساعت 20 تا 20:15 مخاطبان می‌توانند شنونده این برنامه باشند.

مدیر رادیو صبا با بیان اینکه تلاش کرده‌ایم برنامه‌ها را در قالب کوتاه و فست‌فودی به مخاطبان ارائه کنیم که خسته نشوند، عنوان داشت: برنامه دیگر ما که دیروز اولین قسمت آن پخش شد و خیلی شنیدنی است، عصر صباست. این برنامه از شنبه تا پنجشنبه ساعت 19 تا 20 پخش می‌شود و عباس پیری تهیه کننده آن است که بسیار شایسته و لایق است. او هم طنز و هم رادیو را خیلی خوب می‌شناسد و امیر زنده دلان و نازنین مهیمنی نیز گویندگان برنامه هستند.

وی با بیان اینکه برنامه صبا 1055 نیز هفته‌ای یک برنامه دارد که جمعه‌ها ساعت 19 تا 20 به تهیه‌کنندگی محبوبه نعمتی و گویندگی خانم بهروزی پخش می‌شود، به برنامه صبا پلیس اشاره کرد و گفت: صبا پلیس به تهیه کنندگی سولماز عطایی و گویندگی بهنام قربانی پخش می‌شود و محمدحسین خاوری و سارا عرب پوریان نیز گویندگان هستند، این برنامه مسابقه‌ای با موضوع رانندگی و اشتباهاتی است که رانندگان انجام می‌دهند و یک بخش هم داد که وصیت نامه یک راننده نام دارد و راننده فوت شده علت مرگ خود را می‌گوید. این برنامه 15 تا 15:30 روزهای پنجشنبه و جمعه پخش می‌شود.

وی در ادامه گفت: برنامه بومرنگ نیز هر روز از ساعت 17:15 تا 17:30 به تهیه‌کنندگی نوید جولایی و گویندگی خانم فاطمه آل عباس پخش می‌شود و در حقیقت به این موضوع می‌پردازد که این جهان کوه است و فعل ما ندا و هرچه کنیم اثرات و بازتاب آن به ما برمی‌گردد. طنز مهمان قیجی نیز برنامه ای است که به تهیه کنندگی خانم دهباشی ساخته شده و هر قسمت با یک هنرمند گفت‌وگویی متفاوت داریم. این برنامه هر شب ساعت 21:30 پخش می‌شود.

یوسف‌نیا در ادامه توضیح داد: شادمانی فضیلتی است که به قول سهراب سپهری با آن

حتی می‌توان از خندق مرگ هم عبور کرد و سفارش به خنده و لبخند زیاد است. مثل بیدل دهلوی که می‌فرماید: خواهی چو گل اگر فکنی طرح انبساط ... چشمی به خویش وا کن و بر پیش و پس بخند. ما از این سفاراشات در دین، فرهنگ و ادبیاتمان زیاد داریم که مردم را به شاد بودن ترغیب می‌کنند و اینکه ما باید در زندگی با لبخند و آرامش به مسائل نگاه کنیم، تا ب‌توانیم تعادلی میان زندگی و مشکلات برقرار کنیم.

وی در پایان گفت: هدف ما آرام کردن مخاطب است و نمیخواهیم از مشکلات اجتماعی آسیب ببینند. خنده سپری در مقابل تیرهای زندگی است و یک بحث استراتژیک است و همین است که جایگاه استراتژیک رادیو صبا را مشخص می‌کند. در این رابطه بد نیست اشاره‌ای داشته باشیم به برنامه لبخند خوبان که هر روز قبل از اذان ظهر و بعد از اذان مغرب پخش می‌شود و موضوع آن خاطرات رزمندگان است که در بدترین شرایط با لبخند و شادمانی به مقابله با جنگ می‌رفتند.

مرتبط با این خبر

  • نگاهی به وضعیت "صنعت دارو" در رادیو صبا

  • "صبح صبا" با توصیه هایی برای پرهیز از "بزرگنمایی کردن"

  • توصیف "شب امتحان" با عینک طنز

  • آثار کاریکاتوریست کرمانشاهی در "دنیای وارونه من"

  • «میزگرد» رادیو صبا با موضوع " همدلی اجتماعی"

  • 146اُمین شب شعر طنز "در حلقه رندان"

  • راپورت هایی طنزآمیز از «کریستف کلمب»

  • «یک روز خط خطی» با مصداق امروزی "پا را به اندازۀ گلیم دراز کردن"

  • آداب "قرض دادن و قرض گرفتن" در «بومرنگ»

  • «مثلخند» و حکایتی در باب تفاهم