صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

صد و چهاردهمین نشست «دگرخند» با موضوع یادی از زنده‌یاد "سید حسن حسینی" با نگاهی به کتاب «فستیوال خنجر» با حضور دکتر اسماعیل امینی و سعید یوسف‌نیا، دوشنبه 23 مردادماه 1396 ساعت 17 در سالن اوستا حوزه هنری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی رادیو صبا به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری، یکی دیگر از برنامه‌های دگرخند از سوی دفتر طنز حوزه هنری روز دوشنبه 23مرداد در سالن «اوستا» برگزار شد. این برنامه با حضور "سعید یوسف‌نیا" شاعر، منتقد ادبی و مدیر رادیو صبا و "دکتر اسماعیل امینی" محقق، شاعر و استاد دانشگاه برای بررسی مجموعه شعر «فستیوال خنجر» با استقبال خوب علاقه‌مندان همراه بود.
«فستیوال خنجر» مجموعه‌ اشعار طنز زنده‌یاد سید حسن حسینی است که به کوشش دکتر اسماعیل امینی گردآوری و توسط انتشارات سوره مهر منتشرشده است.

در این نشست "یوسف‌نیا" با اشاره به فعالیت‌های ادبی مرحوم حسینی گفت: مرحوم سید حسن حسینی استاد و برادر من بود. بخشی از مجموعه دست‌نوشته‌های او را به نام «سکانس کلمات» بنده تبویب و ویرایش کردم تا منتشر شود. مقدمه «نوشداروی طرح ژنریک» را هم به سفارش ایشان بنده نوشتم. از این رو اگر در مورد مجموعه شعر «فستیوال خنجر» نقدی داشته باشم اطمینان داشته باشید یک‌طرفه نیست و سعی کرده‌ام منصفانه باشد.

وی افزود: برخی اشعار این مجموعه به لحاظ مفهومی خیلی جالب نیست، چرا که یک بدبینی شدید در آن نهفته است. شاید اگر دکتر حسینی خود در میان ما حضور داشت برخی از آن ها را حذف می‌کرد.

یوسف‌نیا در بیان تعریف طنز گفت: کارکرد طنز صرفاً آگاهی بخشی نیست بلکه وظیفه دارد تا به ما یاد دهد که چگونه با مشکلات روبه‌رو شویم و با آن ها کنار بیاییم. از طرفی هم خنداندن مردمی که افسرده و نگران و پرمشغله هستند کار بسیار سختی است، زیرا خنده خیلی با ارزش است. ما طنز می‌خوانیم تا فشار مشکلات نتواند ما را از پا درآورد، به ما یاد می دهد که چگونه با مشکلات کنار بیاییم و سختی ها را آسان کنیم. به قول "کی یر که گارد": طنز به نوعی مرحله قبل از ایمان است. زمانی که انسان احساس ناامنی می‌کند به طنز پناه می‌آورد تا آن شرایط سخت را برای خود کمی تلطیف کند.

وی با اشاره به اثر «نوشداروی طرح ژنریک» که از دیگر مجموعه شعرهای مرحوم حسینی است، گفت: هنگامی که این مجموعه شعر چاپ شد با واکنش‌های مثبت زیادی مواجه شد، چرا که این اثر بسیار وسیع و عمیق است. الان هم باید بگویم که «نوشداروی طرح ژنریک» نسبت به «فستیوال خنجر» از قدرت بیشتری برخوردار است، زیرا مرحوم حسینی در «نوشداروی طرح ژنریک» به وقایع حکمی و اجتماعی هدفمند‌تر از «فستیوال خنجر» پرداخته است. همچنین هارمونی مجموعه شعر «نوشداروی طرح ژنریک» خیلی دقیق‌تر و حساب‌ شده‌تر انجام است.

مرتبط با این خبر

  • نگاهی به وضعیت "صنعت دارو" در رادیو صبا

  • "صبح صبا" با توصیه هایی برای پرهیز از "بزرگنمایی کردن"

  • توصیف "شب امتحان" با عینک طنز

  • آثار کاریکاتوریست کرمانشاهی در "دنیای وارونه من"

  • «میزگرد» رادیو صبا با موضوع " همدلی اجتماعی"

  • 146اُمین شب شعر طنز "در حلقه رندان"

  • راپورت هایی طنزآمیز از «کریستف کلمب»

  • «یک روز خط خطی» با مصداق امروزی "پا را به اندازۀ گلیم دراز کردن"

  • آداب "قرض دادن و قرض گرفتن" در «بومرنگ»

  • «مثلخند» و حکایتی در باب تفاهم